Katrin Piile näitus „ABSTRAKTNE HÜPERREAALSUS II“ Fahle Galeriis

Share this...
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter

Reedel, 4.oktoobril, kell 19:00 avatakse Fahle Galeriis Katrin Piile näitus „ABSTRAKTNE HÜPERREAALSUS II“

„Abstraktne hüperreaalsus II“ on jätk 2019. aasta mais, Vana-Võromaa Kultuurikojas toimunud näitusele, mis oli vaadeldav protsessikunstina ja tegeles tehniliste oskuste, värvikompositsiooni, maaliajaloo ja kunstnikutöö analüüsiga. Näituse idee sai alguse värvipaletist, kus tekivad abstraktsed kompositsioonid spontaanselt. Kontrollimatu värvide lisamine paletile võib anda vormi- ja värvikompositsioone, mis üllatavad hoopis teistsuguste kunstiliste lahendustega kui teadlik töö lõuendil. Paletil olevatel värvidel on potentsiaal saada läbi transformatsiooni lõuendil milleks iganes.
Värvipalett on oma olemuselt abstraktne kunstiteos.
Eesmärgiks oli kujutada värvipaletti abstraktse maalina hüperrealistlikus stiilis. Hüperrealismile on ette heidetud tasapindsust, masinlikkust, efektitsemist ja tuttavlike kujundite kasutamist, abstraktsionismile aga liigset spontaansust ja kontrollimatust. Kujutatava ja kujutamiseks valitud stiili põimumisel tühistab üks etteheide teise.
Hüperrealismile omase liiga täpse kujutamislaadi tühistamiseks suurendasin maalipinnal maalitavat värvipaletti 15,5 korda. Taolises mõõtkavas tekib olukord, kus inimestel kaob võime kiirelt taibata, mida me näeme. Me ei taju kujutatut niivõrd värvipaletina, sest tuttavlik kujutis kaob ja maal hakkab tööle abstraktse teosena. Samas pole taolises abstraktse maali loomises enam spontaansust ja kontrollimatust, vaid täielik kontroll ja keskendumine kujutatavale. Lõuendilt vaatab vastu ruumiline sügavus, mis mõjub kontrastselt hüperrealistliku tasapindse maalilaadiga.
Kuna valminud teose suhtes tekkis vaatlejatel kahtlus, kas tegemist on lõuendile prinditud fotoga, siis otsustasin maalimisprotsessi dokumenteerida. Küsimusi tekitava kujutamisviisi ja selle aluseks oleva reaalsusnihke suurendamiseks valisin dokumenteerimise meediumiks maali. Realistliku õlimaali. Reaalsust dokumenteerides kohtub hüperrealistlik maal hüperreaalsusega. Protsessi dokumenteerimine läbi maali ei püüagi tegeleda tõega, vaid tekitab olukorra, kus oskus kinnitab oskust.

Fahle väljapanekus saab näha hüperrealistlike maalidokumentatsioone, illusioone ja vormilt abstraktseid teoseid, kuhu sisse on jäänud niiöelda lõpetamata osad, mis tekitavad kontrasti realistlike, pooleldi läbimaalitud ja visandatud pindade vahel.

Katrin Piile (1987) on vabakutseline maalikunstnik ja joonistaja, kes elab ja töötab Tallinnas.
2010. aastal lõpetas Piile Eesti Kunstiakadeemia maali erialal. Näitusetel on esinenud aastast 2006 ja 2019. aastast kuulub Eesti Maalikunstnike Liitu.
Näitus jääb avatuks kuni 6. novembrini 2019.
Lisainfo: artinfo@bohemiangalleries.com või telefonil +372 566 200 33

Share this...
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht