Kes ütles meile, et oleme Ida-Euroopa lapsed?

Share this...
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter

Alates 25. veebruarist on Kunstihoone galeriis ja Tallinna Linnagaleriis võimalik näha rahvusvahelist maalikunstinäitust „Uue ida lapsed“, mis otsib pärast möödunud sajandi 80ndate ja 90ndate murrangulisi sündmusi sündinud laste olematut mälu ja nende kohta üleilmastunud kultuuriruumis. Kuidas näeb ennast võitjate, kaotajate ja vabaduse laste tuules sündinud tänaste kahekümne-millegi aastaste põlvkond? Näituse avamine toimub neljapäeval, 23. veebruaril kell 18:00 ning see jääb avatuks 26. märtsini.

Kunstnikud: Alexei Gordin, Liina Kalvik, Kristi Kongi, Kennet Lekko, Rūtenė Merkliopaitė, Henrik Rakitin, Alvar Reisner, Elīna Vītola

Kuraator: Siim Preiman

„Olen täpselt nii noor, et eelmise sajandi lõpus toimunud pöördelisi sündmusi olen ainult tagantjärele teleriekraanilt näinud. Kõiki neid hetki, mis olid määrava tähtsusega sellise Eesti ja Euroopa väljakujunemises, milles me praegu koos elame, ei ole minu jaoks tegelikult justkui kunagi toimunud,“ mõtiskleb näituse kuraator Siim Preiman. „Et kaadrid müüri langemisest jooksid samal ekraanil MacGyveri ja sõjaprintsess Xenaga, võisite te need sündmused vabalt ka välja mõelda.“

Erinevatest põlvkondadest kunstnike tööde ja kuraatori reisilugude abil joonistub välja meie maailmanurga võimalik portree, kus näituse peategelased – needsamad uue ida lapsed – tegutsevad ruumis, mille nõukogudeaegne või ükskõik mis teine kihistus nende jaoks isiklikke mälestusi ei kanna. Mis saab noorest idalasest, kes enda arvates ei sündinud mitte itta, vaid Euroopasse?

„Eestis näevad uuemad põlvkonnad eelmistega võrreldes mineviku, oleviku ja tuleviku suhet vähem ühesuunalise ja korrastatuna. Nad hägustavad mineviku, oleviku ja tuleviku vahelisi rangeid piirjooni, lähenedes neile poorsemal ja olukorrapõhisemal moel. Mõistatus seisneb siin selles, kuidas tänapäeva ootused ja kogemused võivad minevikule uut tähendust anda,“ kirjutab näituse kaastekstis antropoloog Francisco Martinez, kes 2016. aastal kaitses Tallinna Ülikoolis doktoritöö teemal „Kasutamata pärand? Materiaalne kultuur nüüdisaegses Eestis“, milles uuris kuidas on Eesti ühiskonda muutnud meie endi lähiajaloo tõlgendus.

Näitusevihikus ilmub ka sõnavõtt näituse initsiaatorilt, Eesti Maalikunstnike Liidu liikmelt kunstnik Mart Vainrelt.

Näituse raames toimuvate publikusündmuste täpsemad ajad ilmuvad jooksvalt Kunstihoone kodulehele: http://www.kunstihoone.ee/programm/

Tallinna Kunstihoone galerii (Vabaduse väljak 6) ja Tallinna Linnagalerii (Harju 13) on avatud kolmapäevast pühapäevani 12–18, sissepääs tasuta.

SA Tallinna Kunstihoone Fond on kaasaegse kunsti asutus, mille näituseprogrammi näeb kolmes galeriis Tallinna keskväljakul – Tallinna Kunstihoones ning samas lähedal asuvates Tallinna Linnagaleriis ja Kunstihoone galeriis.

www.kunstihoone.ee
www.facebook.com/TallinnaKunstihoone/
www.instagram.com/tallinnarthall/

Share this...
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht