Kirjanduslinna Tartu resident-kirjanik on tänavu kevadel ameerika luuletaja, õpetlane ja aktivist Ron Whitehead

Share this...
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter

Aprillis ja mais võõrustab UNESCO kirjanduslinn Tartu taas kirjanik-residenti, kelleks seekord valiti Ron Whitehead – Kentuckyst pärit kirjanik ja muusik, kes on avaldanud mitukümmend raamatut ja albumit. Tema loomingut, mida näiteks Hunter S. Thompson on iseloomustanud kui „vaimustavat segu rahvatarkusest ja puhtast matemaatikast“, on tõlgitud enam kui 20 keelde ning ta on esinenud paljudel festivalidel nii Ameerika Ühendriikides kui ka Euroopas, sealhulgas Eestis – 2012. aastal astus ta üles tegevuskunsti rändfestivali „Nulltolerants. Mitmekesine universum. Plahvatus” ning 2014. Aastal esines kirjandusfestivalil HeadRead. Tema luulekogus The Storm Generation on avaldatud ka paar teksti eesti keeles, Doris Kareva tõlkes, kaks tõlkeluuletust ilmus 2014. aastal ka Sirbis. Whitehead viibib Tartus residentuuris aprillis ja mais ning esineb ka Tartu rahvusvahelisel kirjandusfestivalil Prima Vista.

„Whitehead on nimekas kontrakultuurne maailmakodanik, kelle luulelooming on maailma tippautoritelt palju tunnustust pälvinud,“ selgitas seekordse residendi valikut residentuuriprogrammi komisjoni liige, Eesti Kirjanike Liidu Tartu osakonna esimees Berk Vaher. „See, et ta oma kevadisi loomeplaane just Tartuga soovis siduda, on kindlasti märgiks meie kasvavast rahvusvahelisest mainest kirjandus- ja kultuurilinnana, ent kinnitab ka taas seda, et Tartu on iseäranis inspireeriv keskkond kodanikuaktivismile ja isevärki karakteritele.“

2017. aastal alguse saanud kirjanduslinna residentuuriprogramm on mõeldud kirjanikele ning eesti kirjanduse teistesse keeltesse tõlkijatele. See on üks olulisemaid ülemaailmse haardega algatusi Tartu kui UNESCO kirjanduslinna tegevuskavas, mis aitab avardada siinse kirjanduselu rahvusvahelist mõõdet ja luua uusi kultuurisidemeid ning ühtlasi pakub residentidele võimalust ammutada inspiratsiooni siinsest keskkonnast ja kultuurist. Ron Whiteheadist saab järjekorras juba neljas resident-kirjanik, enne teda on programmi raames Tartus viibinud kirjanik Andrej Toma˛in, iiri kirjanik ja kultuurikriitik Darran Anderson ning ungari kirjanik Gabi Csutak.

Veebruaris välja kuulutatud konkursile laekus kokku 23 avaldust, kandidaatide seas oli kirjanikke nii Euroopast, Austraaliast, Aafrikast kui ka Ameerika Ühendriikidest. Otsuse langetas neljaliikmeline komisjon, kuhu kuulusid Berk Vaher (Eesti Kirjanike Liit), Krista Ojasaar (Eesti Kirjandusmuuseum), Janika Kronberg (Karl Ristikivi Selts) ning Marja Unt (Eesti Kirjanduse Selts). Komisjoni rõõmustas, et huvi Tartu residentuuri vastu üha kasvab ning nii mõnegagi kandidaatidest võib tulevikus tekkida koostöövõimalusi ka väljaspool residentuuriprogrammi, sealhulgas siinsete festivalide kaudu.

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht