Kristina Tamm uurib Kondase keskuse näitusel eestlaste suhet surmaga

Share this...
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter

Kondase keskusel on hea meel kutsuda teid sel laupäeval, 5. septembril kell 13 Kristina Tamme näituse “Eesti matus” avamisele.
Kristina Tamme näitus on inspireeritud eelmise sajandi matusefotodest, lähiajaloost ja perekonnapärimusest. Siirderiituse jäädvustusi on vaadeldud kui võimalust saada vastuseid küsimustele, mis lahkunud lähedastelt nende elu jooksul küsimata jäänud. Ekseldes sellel omamoodi piirialal eestlaste sahtlites, albumeis ja muuseumite kogudes, ületades surnukartust ja hirmu perekonnasaladuste ees, püüab autor ekspressiivses maalikeeles neile vastustele lähemale jõuda.
Nii uurib kunstnik eestlaste suhet surmaga, eelkõige eetilisest aga ka esteetilisest vaatepunktist, projitseerituna 20. sajandi ajaloosündmustele. Muuhulgas otsib ta vastuseid küsimustele, mis tekkisid okupatsiooniaja lapsel, kelle esimene kokkupuude religiooniga oli šokk kirikuõpetajast vanaema haua veerel. Postkolonialistlikus ja progressile orienteeritud ühiskonnas on küll tabud muutunud, kuid küsimused jäänud.
Tamme arvates muutub tänapäeval hüvastijätt lähedastega üha kiiremaks, pealiskaudsemaks: “Me ei pese ega säti enam oma lähedasi ise viimsele teekonnale, ei valva nende viimaseid öid kodus. Kõik on üle antud institutsioonidele, surm on järjest kaugem, konveierlikum, anonüümsem, steriilsem…hirmutavam. Näitus peatab hetkeks selle kiiruse, vaigistab surnuhirmu ja lubab veelkord meenutada ja küsida.”
Maalidele, mis käsitlevad eestlaste lähiminevikku ja perekonnasaladusi, on jäädvustunud ajaloo kulg, ilu ja valu. Elus vastuseta jäänud küsimused võivad leida lahenduse siirderiituses kui piirialal, talituses, mis on kui viimane vestlus ja surnu lepitamine elavatega.
Näituse autor Kristina Tamm on kunstiajaloolane, Tartu Kõrgema Kunstikooli filosoofia ja kunstiajaloo lektor. Näitustel on ta osalenud alates 2010. aastast.
Näitus jääb avatuks 4. oktoobrini. Kondase keskus (Pikk 8, Viljandi) on avatud kolmapäevast pühapäevani 10-17.

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht