Külli Suitso, Margus Meinart ja Eva Mustonen Tartu Kunstimajas

Share this...
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter

Külli Suitso, Margus Meinart ja Eva Mustonenavasid Tartu Kunstimajas kolm uut näitust ning esitletakse Külli Suitso kataloogi.

Külli Suitso, „Kiiver. Vol. 3”, väike saal
Külli Suitso maaliseeria „Kiiver” on valminud vahemikus 2014–2017 ning koosneb 37 maalist, graafilisest lehest, videost ja installatsioonist. Kiiver on tugev sümbol. Tavaliselt seostatakse sellega sõda, hävingut, kannatust, surma, aga ka kaitset. Kiivritele kinnitatakse sümbolid sõduri kuuluvuse ja hierarhia kohta, kuid mundrite all inimese hinges on täiesti isiklikud mõtted, tunded, soovid, unistused, hirmud, igatsused ja saatus.

Avamisel esitletakse ka Imbi Paju koostatud ja toimetatud eesti, inglise ja taani keelses kataloogi „Kiiver – rahu ja sõja vahel”, milles kirjutavad peale koostaja Christian Højlund, Toomas Hendrik Ilves, Mary Jordan, Harry Liivrand, Enel Melberg, Elisabeth Rehn ja Inge Schjødt. Lisaks toimub soome kirjaniku ja muusiku Kivi Larmola performance, milles osalevad Külli Suitso, Klea Suitso ja Imbi Paju, ning kunstniku maalidest räägib Taani kunstiajaloolane ja kultuurikirjanik Inge Schjødt.
EELTEADE: Esmaspäeval, 31. juulil kell 17.00 toimub sarja “Avalik ülesvõte” raames vestlus Külli Suitsoga.

Margus Meinart, portreedenätus „Viljapuuaias”, monumentaalgalerii
Meinarti maalide põhielement ja kandejõud on värv. Just värvi kaudu iseloomustab ta inimesi, sugulasi, sõpru ja tuttavaid, tuntud ja tundmatuid isiksusi. Mõni neist on sisenenud tema portreedesse otsekoheselt ja tabatud vahetult, mõni jälle justkui ümber nurga, kõveruse kaudu.  Kokku saavad erinevad väljenduslaadid, leidub nii varjundirikast impressiooni kui ka julget ekspressiooni, on kärtse kooslusi ja on hillitsetud vahekordi, sõltuvalt modelli loomusest või ka kunstniku suhtest temaga.
Näituse on koostanud Kunstiühing “Pallas” ja Enn Lillemets.

Eva Mustonen, „TEEMANTMAJA”, suur saal
Feministliku kunsti üks peamisi võtteid on olnud personaalse ja privaatse universaalseks muutmine ning justkui oma nõrkusest tugevuse tegemine. Eva Mustoneni näituse keskseks teemaks on kodu ja selle mänguline ning kasutatud materjali loogikast lähtuv ümbermõtestamine. Vanast mööblist ja tekstiilist installatsioonid räägivad pigem hellusest ja huvitavast suhtest materjaliga kui ahistatusest ja kodus lõksus olemisest. Näituseruumis paiknevaid objekte võib ette kujutada kui kunstniku keha pikendusi, mis ei moodusta rangelt eristuvaid teoseid, vaid visualiseeritud mõtteprotsessi.

Külli Suitso Avalik ülesvõte
Esmaspäeval, 31. juulil kell 17.00 toimub sarja Avalik ülesvõte raames vestlus Külli Suitsoga, kellel on parajasti väikeses saalis avatud näitus “Kiiver. Vol. 3”. Kunstnikuga vestleb tema kunagi kursavend Albert Gulk.
Külli Suitso maaliseeria „Kiiver” on valminud vahemikus 2014–2017 ning koosneb 37 maalist, graafilisest lehest, videost ja installatsioonist. Varasemalt on töid näidatud kunstniku isikunäitustel Taanis, kuid Eestis tuleb komplekt niivõrd suures mahus esitlemisele esmakordselt. Seeria esimene teos valmis 2014. aastal vahetult peale Krimmi annekteerimist Venemaa poolt.
Kunstnik ise seletab: „Kiiver on tugev sümbol. Tavaliselt seostatakse sellega sõda, hävingut, kannatust, surma, aga ka kaitset. Kiivritele kinnitatakse sümbolid sõduri kuuluvuse ja hierarhia kohta, kuid mundrite all inimese hinges on täiesti isiklikud mõtted, tunded, soovid, unistused, hirmud, igatsused ja saatus.”
Taani kunstiajaloolane Inge Schjødt lisab: „Kunsti kaudu keerab Külli Suitso pimeduse kajad ning elu hääled valjemaks ning vaiksemaks. Ta paneb värvi piltidele, mis ilmuvad välja mälestustest, inspiratsioonist, aastatepikkustest õpingutest, kunstnikutööst. Need on kõik osakesed temast endast.”
Imbi Paju koostatud ja toimetatud eesti, inglise ja taani keelses kataloogis „Kiiver – rahu ja sõja vahel” kirjutavad peale koostaja Christian Højlund, Toomas Hendrik Ilves, Mary Jordan, Harry Liivrand, Enel Melberg, Elisabeth Rehn ja Inge Schjødt.
Näituse avamisel toimub soome kirjaniku ja muusiku Kivi Larmola performance ”Kiiver – rahu ja sõja vahel”, milles osalevad Külli Suitso, Klea Suitso ja Imbi Paju. Lisaks räägib kunstniku maalidest Taani kunstiajaloolane ja kultuurikirjanik Inge Schjødt.
Näitus jääb avatuks 19. augustini.

Külli Suitso (snd 1974) lõpetas 1996. aastal Tartu Ülikooli maaliosakonna ja liitus samal aatal Kursi koolkonnaga. Aastatel 2001–2004 töötas Tartu Kõrgemas Kunstikoolis peale mida asus elama Taani, kus annab Århusi Kunstiakadeemias maalikursuseid. Osalenud näitustel alates 1993. aastast maalide, graafika ja lühifilmidega. Külli Suitso viimane isikunäitus Tartus toimus 2006. aastal Y-galeriis.

www.kunstimaja.ee
Tartu Kunstimaja (Vanemuise 26) on avatud K–E 12–18. Näitused on tasuta.
Tartu Kunstimaja näitusetegevust toetavad Tartu Linnavalitsus ja Eesti Kultuurkapital.

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht