Leedu kunstnik Janina Monkutë-Marks Raplas

Share this...
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter

 

JANINA MONKUTË – MARKS
(1923 – 2010)
Kingitus kodumaale

Raplamaa Kaasaegse Kunsti Keskusel on rõõm teatada, et 6.märtsil 2020 kell 18.00 avame oma ruumides tuntud leedu-ameerika kunstniku Janina Monkutë-Marks’i näituse. Näitus sai teoks koostöös Janina Monkutë-Marks’i muuseumiga Këdainiais.

Janina Monkutë-Marks sündis Radviliðkises, Leedus, 21.09.1923 raudteelase peres. Põgenenud Leedust 1944, omandas ta hariduse Innsbrucki ülikoolis ja Freiburgi École des Arts et Métiers’is, kus tema õpetajaiks olid mitmed leedu emigrandid – Antanas & Anastazija Tamoðaitis, Vytautas Kasiulis, Vytautas Kazimieras Jonynas, Viktoras Petravièius.
1950 asus Janina elama USA-sse.Alates 1956 osales ta aktiivselt Chicago kunstielus; ta oli tihedalt seotud Hyde Park Art Center’iga (Chicago) ja B.I.G. Arts Center’iga (Sanibel, Florida).

Janina Monkutë-Marks’i teoseid on eksponeerinud Chicago Art Institute, The North Shore Art League (Winnetka, Illinois), Dunes Art Foundation (Michigan City, Indiana), Sun Times Gallery (Chicago, Illinois), Old Water Tower Place (Chicago, Illinois) jt; ta on esinenud enam kui 20 personaalnäitusega. Ta osales järjepidevalt leedu kunsti- ja kultuuriühenduste üritustel, nt Balzekase leedu kultuuri muuseum, Èiurlionise galerii ja Leedu kunsti muuseum Lemontis.

Varajases maali- ja graafikaloomingus sai Janina mõjutusi nn Chicago imagistide koolkonnalt (Leon Golub, Seymour Rossofsky jt), kes vastandusid 1950ndail peavoolu staatuses olnud abstraktsele ekspressionismile, hiljem ka popkunstile, pidades oluliseks autori isiklike kogemuste ja emotsioonide väljendamist.

1962-1966 lõi Monkutë-Marks seeria popkunsti atribuutikaga mängivaid teoseid, seejärel naases aga oma leedu juurtele, ammutades inspiratsiooni rahvakunsti motiividest. Kunstnikul oli ka arvestatav kollektsioon erinevate maade rahvakunstist. 1970ndatest alates on Monkutë-Marks’i eelistatud väljendusvahendiks olnud gobeläänid. 2000 annetas kunstnik suure osa oma loomingulisest pärandist kodumaale, asutades omanimelise muuseumi Këdainiais, mis avas uksed 2001. Janina Monkutë-Marks suri Chicagos 13.11.2010.

Näitus jääb avatuks 29.märtsini.

Raplamaa Kaasaegse Kunsti Keskus
http://www.raplakunst.eu
Janina Monkutë-Marks’i muuseum, Këdainiai, Leedu

Pagrindinis

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht