Lilian Bristoli rändnäitus „Kuldsed tiivad“

19. septembril kl 15 on Eesti Kirjanike Liidu Musta laega saalis huvilistel võimalik tutvuda Lilian Bristoli kuldtikandis prossiseeria rändnäitusega „Kuldsed tiivad“. Tegemist on aastatel 2017 kuni 2018 valminud kuldtikandis ehteseeriaga, millel on kujutatud erinevaid eesti looduses elavaid putukaid.

Näitus toimub samaaegselt Tiina Kirsi raamatu „Sõel. Käsitlusi kirjandusest, kirjanduskriitikat ja arvamuslugusid“ esitlusega „Kuidas aeglustuda, kui maailm kiireneb“.

Lilian Bristoli kuldtikandis prossid on valminud inspireerituna kunstniku kuldtikandialasest uurimistööst „Kuldtikand Eestis: väljakujunemine 20. sajandi alguses ja kohandamine kaasajal“ (2016) Tartu Ülikooli Viljandi Kultuuriakadeemia pärandtehnoloogia magistriõppes. Olles omandanud vanu kuldtikkimistehnikaid nii Vene Õigeusu Jeruusalemma Õlimäe Issanda Taevaminemise kloostris kui ka Inglise koolkonna koolides ning olles süvitsi uurinud Eesti kuldtikkimistraditsiooni 20. sajandi esimesel poolel nii sakraal- kui ka militaartekstiilides on autor välja töötanud kaasaja materjalidele ning võimalusele sobivaid kuldtikanditehnikaid ning loonud eestikeelset kuldtikandialast sõnavara.

Eesti Kunstiakadeemia tekstiili- ja moekunstniku taust ning pikajalaine tekstiilidisaini alane tegevus pereettevõttes Mõtleja Tigu on Lilianil aidanud välja arendada isikupärase stiili, mis ühendab traditsioonilised tehnikad originaalse kunstniku pilguga. Liliani kuldtikandis putukaprossid on aastatepikkuse süvenemise ja eri koolkonnade meistrite käe all töötamise ning õppimise tulemus.

Prossidel kujutatud kuldsed mesilased ja põrnikad on stiliseeritud ja ei pruugi vastata täielikult konkreetsetele eesti looduses leiduvatele isenditele. On tähelepanuväärne, et mesilasi on kuldtikandi motiivina kasutatud juba aastasadu, nii näiteks võib tähelepanelik vaatleja leida mesilasi Napoleoni rõivastuselt teda kujutavatelt maalidel.

Näitust „Kuldsed tiivad“ saatvad fotosuurendused annavad vaatajale aimu nii kujutatud putukate detailsusest kui ka prosside ilust ja eksklusiivsusest. Prosse iseloomustab lihtsuse ja selguse ilu, mis on läbi põimunud põhjalikkuse ja meisterlikkusega.

Lilian Bristoli kuldtikandis putukaprossid on küll eksklusiivsed, kuid sobivad sealjuures igapäevaseks kandmiseks.

Näitus toimub OÜ Meistrilt Meistrile ja Aija Sakova/Eesti Kirjandusmuuseumi koostöös.
Kontakt Meistrilt Meistrile OÜ: meistrilt.meistrile@gmail.com

Rohkem infot näituse kohta: http://www.aijasakova.com/blogi/lilian-bristoli-naitus-kuldsed-tiivad
Rohkem infot Tiina Kirsi raamatu “Sõel” esitluse kohta: http://www.aijasakova.com/blogi/tartus-ja-tallinnas-esitletakse-tiina-kirsi-kogumikku

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht