Lilli Tölp ja Mai Sööt kutsuvad toidu kõrvale barjääre ületama

Laupäeval, 1. juulil kell 18.00 avatakse Tartu Kunstimaja monumentaalgaleriis Lilli Tölpi ja Mai Sööti ühisnäitus „Kartul vs riis”.

Kunstnikud Lilli Tölp ja Mai Sööt reisisid ja seiklesid mitu aastat Indias ja Aasias. Nad elasid ja sõid koos kohalikega, ja kui tekkis ruumipuudus, jagasid vagunikaaslastega rongipõrandat. Indialaste tohutu külalislahkus ja soojus purustas kultuurilised barjäärid.

Kogetust inspireerituna tekkis kunstnikel soov teha võimatut: tekitada Eestis indiapäraseid argiseid olukordi. Eesmärgiga läheneda võõrastele inimestele toidu kaudu, otsustasid nad valmis ehitada neljarattalise lükatava müügikäru ehk pushcarti, millelt kodulinna tänavatel omavalmistatud india roogasid müüa. Aasiamaades kogunevad inimesed pushcarti ümber sööma, lobisema ja äri tegema. Einestades inimesed tutvuvad, vahetavad infot, hakkavad üksteise vastu huvi tundma ning tihtilugu unustavad kultuurilis-poliitilis-religioossed erinevused ja erimeelsused.

Äri teha on Indias lihtne ja kõigele leidub lahendus: isegi kui kunstnikult kunsti ei osteta, võib näitusel hoopis riisi müüa. Kas Eesti mahub Indiasse ja India Eestisse? Kas kartul ja riis mahuvad ühele taldrikule?

Seda ja palju muudki võime arutada näituse avamisel ühiselt einestades!

Näitus jääb avatuks 23. juulini.

Lilli Tölp (snd 1984) on uusmeedia ja performance’i kunstnik. Ta on õppinud Tartu Kõrgemas Kunstikoolis, Valencia Polütehnilises Ülikoolis, Indoneesias Seni Instituudis ning saanud Eesti Kunstiakadeemiast uue meedia magistri kraadi. Ta on osalenud Eestis ja Indias arvukatel näitustel ning teinud erinevaid performance-projekte.

Mai Sööt (snd 1983) on lõpetanud Tartu Kõrgema Kunstikooli maali ja maalingute osakonna ning saanud Eesti Kunstiakadeemiast interdistsiplinaarsete kunstide magistrikraadi. Alates 2010. aastast on ta olnud tegev performance-kunstnikuna. 2013. aastal toimus tal Tartu Kunstimaja monumentaalgaleriis isikunäitus „Tuvitaltsutaja Maria”.

Täname: Eesti Kultuurkapital, Gram Art Project , Andres Tölp , Eva Bubla , Helle Tölp , Janno Palits , Lalit Vikamshi , Navkesh Tekade , Paradsinga küla elanikud, Parvindar Singh, Peet Tölp , perekond Bhattad , Pärnu Papiniidu K-Rauta töötajad , Linda Sööt, Tartu Botaanikaaed.

Foto: Tiina Sööt.

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht