Ljudmilla Swarczewskaja näitus “Piiramatu silmapiir” UKM’is
Ljudmilla Swarczewskaja näitus
“Piiramatu silmapiir”
Uue Kunsti Muuseumis
avamine 19.10.2019 kell 16.00
Näitus avatud 20.10-17.11.2019
Ljudmilla Swarczewskaja näituse pealkiri “Piiramatu silmapiir” lähtub tema soolonäitusest Perugias (Itaalis), mis toimus 15.12.2018 -13.01. 2019 SCD Textile & Art galeriis,
ja näituse kuraator tekstiilikunsti ekspert Barbara Pavan kirjutas nii:
Ljudmilla Swarczewskaja, Eesti kunstnik, põimib traditsioonilise seinavaiba baltikumi käsitöökoolkonna innovatiivse kunstilise figuuriga ja täiesti isikupärase stiiliga.
Tema töödes on lõpmatud silmapiirid või jooned, pigem võiks öelda, et tema tööd on silmapiiritud: joonte hulk, mis üksteisega ristuvad, loovad multitasandid, kus erinevad inspiratsiooniallikad juhivad vaataja pidevalt oma pilgu piire ületama.
Kunstniku pilk viib alati mujale ega võta omaks eelnevalt kehtestatud ruumi, aja, vormi, sisu, materjalide piire.
Aga kunstniku loovuse horisondi laius sõltub otseselt tema isikliku “vaatenurga kõrgusest” ja kui see, kes valib “vertikaalne marsruudi” ohtliku tee, võib näha kaugemale.
Nüüd oma näitusel Uue Kunsti Muuseumis pakub L.Swarczewskaja vaatamiseks 3 gobelääni, mis on teostatud umbes 20 aastat tagasi ja koos nendega on eksponeeritud viimastel aastatel loodud vaibad ja kollaažid segatehnikas ja see lubab näha kunstniku loomingut perspektiivist.
Esitatud kollaažide uus tsükkel on valmistatud kangaste eskiiside erinevatest fragmentidest ning käsitsi töödeldud paberiliikidest hiina tuši, guaši, akvarelli ja kuldse ning hõbedase liimi kasutamisega.
Need eksperimendid paberiga andsid võimaluse luua ebatavalisi faktuure ning näidised provotseerisid abstraktsete kompositsioonide loomist.
Kõiki uusi töid ühendab peaaegu monokroomne värvigamma, samas aga tekitab kõrget emotsionaalset pinget faktuuride kontrastsus ja motiivide dünaamika.
Ükskõik mis tehnika ja materjali kunstnik kasutab ja millises žanris tegutseb, tema peamine põhimõte on harmoonia seadused.
L.Swarczewskaja tunnistab, et selle eest võlgneb tänu suurte kaasaja heliloojate Alfred Schnittke, Arvo Pärdi, Sofia Gubaidulina, Gia Kancheli loomingule.
Samuti võlgneb ta palju tänu Itaalia sõjajärgse põlvkonna abstraktsionistidele: Afro Libio Basaldella, Tancredi Parmeggiani; Edmondo Bacci, jt. Samuti soovib ta tänada järgmisi Itaalia kunstitegelasi: Maria Mancini, Maria Bissacco, Barbara Pavan jt., kes andsid tema loomingule kõrge professionaalse hinnangu.
Näitus toetavad Ida ja Henri Binsztok.
Uue Kunsti Muuseum
Esplanaadi 10, Pärnu
www.mona.ee