Loeng ja temaatiline kuraatorituur „Köleri tutvusringkond Venemaal“

Kolmapäeval, 27. märtsil kell 18.00 tutvustab kunstiteadlane Mai Levin Kadrioru kunstimuuseumis näitusel „Alguses olid … Köler ja Weizenberg“ Johann Köleri tutvusringkonda Venemaal.

Johann Köler (1826–1899) – Viljandimaal talupoja peres sündinud poiss, kes sai mõned klassid kooliharidust ja õppis maalermeistriks Võnnus – jõudis 1846. aastal Venemaa pealinna Peterburi, varanduseks mõned kopikad ja suur tahe kunstnikuks saada. Suhteliselt noorelt sai ta 1860. aastal Keiserliku Kunstide Akadeemia akadeemikuks ja seejärel, 1867. aastal, professoriks. Kõrge karjäärilend oli tunnustuseks Köleri andekusele ja töökusele, kuid sellele aitasid palju kaasa ka inimesed, kes kunstnikku toetasid ja soosisid.

1857.–1862. aastatel reisis Köler Lääne-Euroopas ning viibis pikemalt Itaalias. Pärast Itaalia reisi jäi Peterburi Köleri elupaigaks kuni elu lõpuni. Seal kujunes tema tutvusringkond, kuhu kuulusid lisaks eesti päritolu keisri ihuarstile Filipp Karellile, mitmed Venemaa kõrged ametnikud. Näiteks lingvist Jakob Groot, maadeavastaja Pjotr Semjonov-Tjan-Šanski ja riigitegelane Nikolai Semjonov. Loengu käigus selgub ka, kuidas Köler oli seotud riigikantsleri Aleksandr Gortšakovi, helilooja Aleksandr Serovi ja suurvürstinna Maria Aleksandrovnaga.

Loengu ja sellele järgneva ekskursiooni viib läbi kunstiteadlane Mai Levin, kes on pühendanud mitmeid aastaid Köleri loomingu uurimisele ja koostanud tema monograafia, mis ilmub selle aasta aprillis.

Eesti rahvusliku professionaalse kunsti rajajate Johann Köleri (1826–1899) ja August Weizenbergi (1837–1921) loomingu näitus „Alguses olid … Köler ja Weizenberg“ Kadrioru kunstimuuseumis esitab valikut kummagi kunstniku töödest, mis asuvad nii Eesti muuseumides ja erakogudes kui ka välismaises, ent eesti juurtega erakollektsioonis. Kokku on väljas rohkem kui 100 maali ja skulptuuri, lisaks mudelid ja eskiisid. Suurem osa eksponeeritud teostest pärineb Eesti Kunstimuuseumi kogudest, kus on suurim valik Johann Köleri ja August Weizenbergi teoseid. Need suurmeistrid panustasid iseseisva Eesti sündi nii oma loomingu kui ka osalemisega rahvuslikus liikumises.

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht