Mari Jõgiste vahamaalide näitus „Sülem” Eesti Põllumajandusmuuseumis

Share this...
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter

Eesti Põllumajandusmuuseumis avatakse 9. veebruaril kell 17.00 Mari Jõgiste vahamaalide näitus „Sülem”.
Eesti Põllumajandusmuuseum Ülenurme mõisas toob vaatajateni muuseumi agraarsesse konteksti sobivat kunsti – Mari Jõgiste 10 tööst koosnev maaliseeria „Sülem“ häärberi I korruse saalis on nii sisus kui tehnikas lähtunud mesilastest. Kunstnik ei ole teemale lähenenud mitte bioloogiliselt, vaid filosoofilis-tunnetuslikust aspektist, tundes imetlust nende pisikeste olendite üheskoos tegutsemise tarkuse üle. Kogu mesilaspere kollektiivne elu toimub pesa üldise heaolu nimel, sülemlemises väljendub nende alalhoiu ja paljunemise instinkt. Kunstnik soovib oma töödega osutada looduse toimimise loogika ülimuslikkusele inimmõistusega võrreldes – siin puudub üksikindiviidi egoism. Omal moel, pintsli ja lõuendiga, otsib ta oma kohta looduse suures sülemis.
Vahamaal ehk enkaustika on üks vanimaid maalitehnikaid; Mari Jõgiste on seda rakendanud loovalt, segades sulavaha sisse looduslikke värvipigmente, vaikusid ja tärpentiini ja modelleerides tahkuva vahaga plastilisi pindu. Vaha läbikumavuse tõttu on uute kihtide alt alati aimata eelmisi, lõuendite meekarva pinnad on nüansirikkad ja kohati reljeefsed. Kunstnik balansseerib edukalt abstraktsuse ja äratuntavuse piiridel, pakkudes esteetiliselt nauditavaid tõlgendusi mesilaste makro-ja mikromaailmast.
Mari Jõgiste (s 1987) on lõpetanud Tartu Ülikooli maalikunstniku ja kunstiõpetajana  (MA 2012). Ta on täiendanud end õpingute ajal ja praktiseerinud ka hiljem Istanbulis Türgis; 2016.a. töötas ta MTÜ Mondo vabatahtliku kunstiõpetajana Ghanas Aafrikas. Mari Jõgiste töötab Tartu Kunstimajas näitustepedagoogika projektijuhina.
14. märtsil kell 16.00 ootame huvilisi kohtumisele kunstniku ja kunstiõpetaja Mari Jõgistega ning vahamaali töötuppa. Vaadatakse koos autori ja kuraatoriga näitust, külastatakse muuseumi mesinduse alast püsinäitust ning töötoas proovitakse kunstniku juhendamisel ka ise kätt vahamaali tehnika alal.

Näitus jääb avatuks kuni 7. maini 2017.
Täiendav info:
Reeli Kõiv,
näituse kuraator,
näituste- ja muuseumipedagoogika osakonna juhataja
tel 738 3821
reeli.koiv@epm.ee

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht