Mari Kanasaar ja Siluetid Vabaduse galeriis

Share this...
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter

Olete oodatud Mari Kanasaare näitusele „Siluetid“ Vabaduse galeriis alates reedest, 22. aprillist.
Näitus on avatud 22. 04. – 18. 05.  2022

Mari Kanasaar (1937–2022) omandas kunstihariduse Eesti Riiklikus Kunstiinstituudsi moekunsti alal (1956–1962), pärast lõpetamist töötas Tallinna moemajas (1963–1965) ja seejärel ajakirja Siluett kunstnik-toimetajana ligi kolmkümmend aastat (1965–1992), aidates koostada ja küljendada hiigelsuure tiraa?iga perioodikaväljaannet. Moetarbija nõudis näpunäiteid ja lõikelehti, mille järgi rõivaid õmmelda, neli korda aastas ilmunud eesti- ja venekeelsed ajakirjanumbrid kadusid müügilettidelt välgukiirusel. „Latt oli kõrgel, moeinfo, mida jahtisime ja jagasime, pidi tulema moemaailma tipust,“ nii on läbimõeldud kujundusega moelehekülgi illustreerinud ja tekste kirjutanud moekunstnik meenutanud. Tema õnneks hakkasid 1960ndatel puhuma pisut vabamad tuuled ja erialane töö pakkus loomeinimestele põnevaid väljakutseid. Mari Kanasaar soovis tabada moodi vastavalt ajavaimule, zeitgeist’ile ja mõista ka (topelt)tähendusi, mis kaasnesid vaba maailma infoväljaga.
Mari Kanasaar on esinenud moejoonistustega grupinäitustel Tallinna kunstisalongis ja Draakoni galeriis, Rotermanni soolalaos jm (1978, 1984, 1999) ning teinud kaastööd perioodikaväljaannetele (Nõukogude Naine, Stiil, Avenüü, Eesti Ekspress). Oma moeajaloo artikleid ilmestas ta originaaljoonistustega. Mari Kanasaar jõudis õpetada tudengeid, nõustada  muuseumitöötajaid ja kuraatoreid (ERMis, Kumus, Eesti Ajaloomuuseumis), tegi kaastööd näitusekataloogidele. Väärtuslik on tema kui erialase tõlketoimetaja ja terminikonsultandi panus moeajaloo raamatutesse (2000, 2010, 2019).
28. aprillil oleks Mari Kanasaar saanud 85-aastaseks, Vabaduse galerii näitus oligi mõeldud nooruslikult terava vaimuga looja elu ühe tähtsa verstaposti tähistamiseks, et korraks seisatada ja vaadata tagasi. Kahjuks ei jõudnud kunstnik näha väljapanekut valmiskujul, aga ta osales aktiivselt selle ettevalmistamise protsessis. Näituse töögrupp – Zoja Järg, Piia Stranberg, Henrik Jõgeva ja Anu Ojavee on viinud selle töö lõpuni, arvestades kunstniku soove ja ettepanekuid. Näituse võib tinglikult kaheks jaotada: pieteeditundeliselt raamitud originaaljoonistused ja moeajakirja Siluett suurendatud leheküljed. Vaataja viibib kunstniku loomingulises köögis ja on ka ideede vaatajani jõudmise tunnistaja juba trükituna ajakirja lehekülgedel. Silueti lugejatele pakub väljapanek paraja nostalgialaksu, kuid Mari Kanasaare moejoonistused mõjuvad ka praegu üllatavalt kaasaegsetena. Nendes on oma ajavaimu ja veel midagi, mida võiks iseloomustada avatud meelega moekunstniku vaistu ja ka kohalolekuna.

Täname Eesti Kultuurkapitali, Kultuuriministeeriumi ja Liviko ASi.

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht