Mari sangari päev

MTÜ Fenno-Ugria Asutuse, Tallinna ja Tartu Mari Seltside ning ERMi eestvedamisel tähistame sel nädalal Eestis Mari sangari päeva. Külas on Uurali-tagusest Sverdlovski oblastist pärit idamaride folklooriansambel Šij Pamaš (Hõbeallikas). Tallinna kontserdi eel teeb Fenno-Ugria Asutuse nõunik Jaak Prozes ka ülevaate poliitilistest muudatustest Marimaal.

Mari olulisima rahvuspüha Taleške ketše tähistamine algab kolmapäeval, 26. aprillil kell 18.00 Vanalinna Muusikamajas (Tallinn, Uus 16c) mari õhtuga. Mari keele- ja ajalooõpetajatest koosnev ansambel Hõbeallikas esitab autentseid mari rahvalaule bajaani ja tümõri (trumm) saatel ning näitab ka tantsusamme.

Tallinna kontserdi eel räägib Jaak Prozes poliitilistest muudatustest Marimaal ning maride esimese rahvusliku organisatsiooni Mari Ušemi 100. sünnipäeva tähistamisest nüüd, kui mari keele ja rahva suhtes vaenulikult meelestatud endine riigipea Leonid Markelov on vahistatud süüdistatuna altkäemaksu võtmises.

Ansambel Hõbeallikas rõõmustab ka Tartu publikut: reedel, 28. aprillil kell 17 esinetakse Eesti Rahva Muuseumis ja kell 19 Tartu Mari Seltsi korraldatud õhtul Kirjanduse Majas. Ansambli liikmed tutvustavad mari rahvuskultuuri ning õpetavad mari laule ja tantse 29. aprillil kell 11 ja 13 Eesti Rahva Muuseumis õpitoas.

Mari rahvuspüha tähistamiseks avatakse Tallinnas 27. aprillil kell 17 Kiek in de Kökis ajalehe Mari El fotoajakirjaniku Deniss Retškini fotonäitus „Marid suurriigi avarustes“. Näitus jääb avatuks 14. juunini.
Mari sangari päev on vanim Venemaa soome-ugri rahvaste rahvuspüha – tänavu saab see traditsioon 100 aastaseks. 26. aprillil tähistatav Mari sangari päev on pühendatud 1556. aastal venelaste vastu peetud tšeremissi sõdades hukkunud mari rahvuskangelase Boltuši (Poltõši) ja teiste mari rahva vabaduse eest võidelnute mälestusele. Nõukogude võimu ajal seda päeva ei tähistatud, kuid tava taastati 1992. aasta oktoobris. Eesti vabariigis tähistatakse Mari sangari päeva alates 1993. aastast.

Tere tulemast! Salam lijže!

Mari sangari päeva tähistamine Tallinnas:
26. aprill kell 18 Vanalinna muusikamajas Mari sangari päev, ansambli Hõbeallikas kontsert
27. aprill kell 17 Kiek in de Kökis Deniss Retškini fotonäituse „Marid suurriigi avarustes“ avamine
Mari sangari päeva tähistamine Tartus:
28. aprill kell 17 Mari sangari päev Eesti Rahva Muuseumi silla-alal
28. aprill kell 19 Mari sangari päev Tartu Kirjanduse Majas (Vanemuise 19)
29. aprill kell 11 ja 13 mari laulu ja tantsu õpitoad Eesti rahva Muuseumis Laste ERMis (A-sissepääs)

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht