Mark Fišel räägib inauguratsiooniloengul keeletehnoloogiast

Foto Andres Tennus/Tartu Ülikool

Mark Fišel

Kolmapäeval, 22. jaanuaril kell 16.15 räägib Tartu Ülikooli arvutiteaduse instituudi keeletehnoloogia professor Mark Fišel ülikooli aulas keeletehnoloogilistest lahendustest, mis ei nõua märgendatud näiteid ega lingvistilise teadmise kodeerimist. Fišel, kes võrdleb oma töövaldkonda tasuta lõuna otsimisega, on ka oma ingliskeelsele inauguratsiooniloengule pannud pealkirja „Tasuta lõuna“.

Tartu Ülikooli keeletehnoloogia spetsialisti Mare Koidu sõnul on keeletehnoloogias tänu masinõppe ja statistiliste meetodite kasutuselevõtule ning mahukate keelekorpuste olemasolule saavutatud suurt edu. „Mark alustas selles valdkonnas tegevust juba üliõpilasena ning on praeguseks jõudnud märkimisväärsete tulemusteni just masintõlke alal. Tema juhtimisel viiakse keeletehnoloogia õppetoolis ellu mitmeid uurimisprojekte ja tehakse koostööd äripartneritega. Näiteks lisati eesti keel Mozilla projekti Common Voice, mille raames kogutakse vabalt kasutatavaid kõneandmestikke. Kolleegid ja üliõpilased hindavad Margi lennukaid ideid, töökust, energiat ja entusiasmi,“ rääkis Koit.

Tartu Ülikooli keeletehnoloogid uurivad ja arendavad keeletöötluse baastehnoloogiat, mis on suuresti keelest sõltumatu. Teisalt arendavad nad rakendusi ja keeletehnoloogilisi komponente eestikeelsete lõppkasutajate jaoks, pakkudes sellega tehnoloogilist tuge eesti keelele.

Mark Fišeli sõnul on keeletehnoloogia üks keeruline ja põnev tehisintellekti haru – peamiselt sellepärast, et keegi ei tea, kuidas täpselt keel toimib, ja senised lahendused üksikutele ülesannetele nagu masintõlge ja teksti analüüs on umbkaudsed ja ebatäielikud. „Suur osa olemasolevaid keeletehnoloogilisi lahendusi põhineb suurel hulgal keeleressurssidel. Seetõttu on väiksema rääkijate hulga ja vähemate keeleressurssidega keelte puhul – nagu ka eesti keel – olukord keerulisem,“ selgitas Fišel. Loengul käsitleb ta muu hulgas selliseid teemasid nagu masintõlge, tõlkekvaliteedi usaldusväärsuse hindamine, stiili kohendamine ja grammatiliste vigade parandamine.

Mark Fišel on saanud 2011. aastal Tartu Ülikoolist doktorikraadi arvutiteaduses ja teinud järeldoktorantuuri aastatel 2011–2015 Zürichi Ülikoolis. Alates 2015. aastast on ta juhatanud Tartu Ülikooli keeletehnoloogia õppetooli.

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht