“Metapsüühiline Tallinn. Okultistid ja selgeltnägijad sõjaeelses pealinnas” Lühikese jala väravatornis

Share this...
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter

Alates 1. novembrist on Kiek in de Köki kindlustustemuuseumisse kuuluvas Lühikese jala väravatornis (Lühike jalg 9) avatud Tallinna Linnamuuseumi näitus “Metapsüühiline Tallinn”, mis põhineb 1930. aastatel tegutsenud Eesti Metapsüühilise Seltsi arhiivi materjalidel.

Metapsüühiline Tallinn

November on rahvakalendris hingedekuu. Kolletav ning kaduvikuhõnguline loodus, pikad ja pimedad sügisõhtud ning -ööd viivad mõtted paratamatult teispoolsuse radadele. Läbi aegade on leidunud neid, kes tunnetavad olemise varjatud jõujooni ning väidavad end surnutega suhtlevat ning sealpoolseid sõnumeid vahendavat. Need on mitmesugused meediumid ja selgeltnägijaid, okultistid ja esoteerikud.
Näitus tutvustab sõjaeelse Tallinna okultiste, nende organiseeritud seltse ja ühinguid ning „uuringute“ tulemusi.

Näituse toimumiskoht, Lühikese jala väravatorn on üks Tallinna tuntumaid kummitustorne, kus end aeg-ajalt ilmutab viirastusmunk, mungarüüs kannatust väljendava ilmega mees. Viirastusmunga fenomeni asus 1930. aastatel innukalt uurima Tallinnas tegutsenud Psüühiliste Uuringute Selts, salapäraste fenomenide uurimisele pühendunud ühing. Seltsi liikmed kogusid andmeid munga ilmumistest ning püüdsid viirastusega meediumi abil kontakti saada.

1930. aastatel oli Tallinnas paranormaalsete nähtuste uurimine moeasi, Eesti pealinna kutsuti koguni Põhja-Euroopa okultistide peakorteriks. Ajalehtedes ilmusid kõmulised teated seanssidest meediumidega ning erinevate „okultsete fenomenide“ kirjeldused.

Näitus tutvustabki omaaegsete kuulsuste, hüpnotisöör Bernhard Johansoni ja meedium Mai Kalamehe tegevust ning teise parauuringutele pühendunud ühingu, Eesti Metapsüühilise Seltsi toimetamisi.
Näitusel saab teada, mida ennustas Mai Kalamees Eestile aastaks 2000, kuidas ta kirjeldas Pirita kloostri elu enne selle hävingut ning millist saatust ennustas Jossif  Stalinile. Lugeda saab ka viirastusmunga sõnumit oma kaasaegsetele.

Näituse avamisel, 31. oktoobril kell 16.00 astuvad pärast aastakümneid taas üles hüpnotisöör Bernhard Johanson ja meedium Mai Kalamees, keda kehastavad Teo teatri näitlejad Erik Rüütli ja Jane Meresmaa-Roos.

Näituse kuraator: ajaloolane Toomas Abiline
Kujundaja: Anne Järvpõld.
Näitusel saab näha ka 1994. aastal valminud filmi “Tallinna kummitusmajad” (Eesti Telefilm).

Kiek in de Köki kindlustustemuuseumis toimuvad novembrikuu neljapäevaõhtuti kolm elamustuuri, kus räägitakse lähemalt bastionikäikudes ning muuseumi tornides kirjeldatud kummitusfenomenidest ning tutvustatakse näitust „Metapsüühiline Tallinn“.  Loe lähemalt

Share this...
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht