MTÜ Vene Muuseum jätkab Eesti vene kunstnikele pühendatud näituste seeriaga Riigikogus

3. mail avatakse Toompea lossis juba teine MTÜ Vene Muuseumi kunstikollektsioonil põhinev näitus, mis seekord keskendub Ivan Sokolovi loomingule.
Vene Muuseumi juhatuse liikme Irina Budriku sõnul on Ivan Sokolovi maalid sügavalt rahustavad, kuid ühtlasi ka igapäevaelu võlu kajastavad kunstiteosed.
„Ivan Sokolov ei keskendunud sotsiaalsetel probleemidel ega ei püüelnud epataaži poole. Pigem iseloomustavad tema kunsti katsed leida erinevaid viise, kuidas jäädvustada igapäevaelust tulenevaid kogemusi,“ kirjeldab Sokolovi loomingut Irina Budrik. „Ta üritas näha hetke ning anda edasi selles peituvat tuju. Just see asjaolu annab meile võimaluse rääkida temast kui impressionistist. Samas tasub mainida, et igapäevaelutunnetusele alati lisandus kunstniku enda sisemise seisundi peegeldus, mis on üldiselt iseloomulik vene kunstnikele antud perioodist. Ise liigitas ta oma teosed loomulikult realistliku impressionismi alla,“ selgitab Irina Budrik.
Näitusel on ka teine, üldisem eesmärk. Irina Budrik mainis, et hetkel on Euroopa seismas silmitsi muutliku ja osaliselt rahutu ajaga, kus erinevused, eriti etnilised, on üha rohkem jagamas inimesi leeridesse. Isegi kui avatud vaen puudub, on õhus tunda teatud määral pinget. Seda veel enam, kui rääkida niivõrd tundlikust teemast kui rahvuste suhted Eestimaal.
„Meie suurimaks eesmärgiks nende näituste korraldamisel on, loomulikult, näidata, et erinevused on teretulnud ning ajaloos ja kultuuris on piisavalt ruumi kõikidele,“ selgitas Irina Budrik. „Tuues eestivene kultuuri Eesti Vabariigi südamesse, Riigikokku, soovime näidata, et Eestis leidub kohta kõigile, kes on valinud selle riigi oma koduks selle sõna kõige südamlikumas mõttes.“
Ivan Sokolov on vaid üks paljudest venelastest, kes oma unikaalse loominguga on toonud Eestile kuulsust. Pärinedes vanausuliste perekonnast, osales Ivan Sokolov viiendal vanausuliste rahvakokkutulekul Kallastes, olles mitte ainult kunstnik, vaid ka aktiivne ning kohusetundlik kogukonna liige. Ivan Sokolov õppis maalimist Kristjan Raua käe all, hiljem aga osales näitustel võrdväärselt selliste suurkujudega nagu Johann Köler,  August Weizenberg, ning Ants Laikmaa.
Vaatamata sellele on paljude Eesti vene kunstnike looming väga tagasihoidlikult esitletud muuseumide kollektsioonides, mille tõttu ei ole seda võimalik adekvaatselt hinnata. „Tänu MTÜ Vene Muuseumi tegevusele nii kogumises kui ka näituste korraldamises, on olukord hakanud lõpuks muutuma. MTÜ Vene Muuseumi kollektsioonis on ainuüksi Ivan Sokolovi loomingukogu suuruseks 27 maali, mis on omakorda mänginud põhjapanevat rolli kunstniku loomingu uurimiseks,“ täpsustas Irina Budrik.
MTÜ Vene Muuseum kutsub kõiki huvilisi tutvuma näitusega, mis toimub Toompea lossis kuni 26. maini. Riigikogu kantselei ja MTÜ Vene Muuseumi vaheline koostöö on muutumas südantsoojendavaks kultuuriliseks traditsiooniks.

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht