Näitus “Ajalik ja ajatu” – Mare Vint ja Andres Tolts

Share this...
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter

Tolts01Näitus “Ajalik ja ajatu” toob vaatajateni tuntud kunstnikest abielupaari Mare Vindi ja Andres Toltsi (08.10.1949–18.03.2014) loomingu kuldlõike paremiku. Näituse tööde valikus on nii kunstnike juba klassikasse kuuluvaid teoseid kui ka neid, mida laiem kunstipublik pole tänaseni ühtse tervikuna harjunud koos nägema.
On huvitav, et Mare Vint ja Andres Tolts pole reeglina ühisnäitusi korraldanud. Ka käesolev näitus on kokku lepitud ajal, kui kunstnik Andres Tolts veel elas. Talle tundus ühisnäituse tegemine loomulik ja väga huvipakkuv. “Muidugi teeme,” ütles Andres Tolts.
Mare Vint on läbi aastate olnud eesti graafikute säravamaid tähti. Ta on olnud armastatud paljude poolt. Tema töid leidub mitmes arvestatavas kunstikogus üle maailma, kuid, mis kõige olulisem, –  ta on väga hinnatud eesti kunsti austajate poolt kodumaal.
Mare Vint on kui majakas, kes näitab teed ja hoiab tuld eesti graafika esitlusteedel. Tema õhkõrnad, ajalikku ja ajatut mõõdet kandvad teosed on inspireerivad, hingestatud ja elujaatavad ning seda nii kunstis kui elus eneses. Tema kunst on alati sidunud nii korrapäraselt kujundatud maastikuid kui selle kõrvale jäävaid, lagunevaid ja samas unustusse vajunud, juba loodud, kuid kasutuid siduvaid objekte. Mare Vint on kui helilooja, kes oskab erinevaid partituure jälgides neid esmapilgul üksteisele võõraid helisid ja ebakõlalisena tunduvaid kooslusi ühendada talle omaseks ideaalmaastiku tervikuks. Ta tahab ja näeb korrastatud maastikke uues ja igavesti kestvas ajamõõtmes, mis on sarnaselt nii kaduvad kui olevad. Võib ju öelda. et tema töödes on kaduvuslik olemus, kuid ajalikult olemuslik mõõde. Tal on tehniliselt professionaalne käsitlus, vallates talle omaseks saanud graafikatehnikaid. Ajaliku ja kaduva muudab ta oma kunstis ajatuks. Argine muutub sisukandvaks, mõtestatult jäädavaks aja- ja  jalajäljeks, See on Mare Vindi  loodu  igavene rõõmuallikas, tasakaal ja harmoonia. Näitusel saab muu hulgas näha töid sarjadest “Park“ ja “Valge linn”.
Andres Tolts, keda on tituleeritud ka kui eesti popkunstnike üheks lipulaevaks, saab näitusel väärilise koha tööd sarjades  “Formularid”, “Tabelid” ja muud. Tema kunst lähtub popkultuurist, talle omasest võõrandumisest tavaelukeskkonnast. Ta seostab iroonilises võtmes tegelikkust ja absurdi, jäädes ise küll vaatlejaks, kuid samas mingi uue absurdse tehnotsistliku maailmakorralduse vastu võitlejaks ja selle loojaks samaaegselt. Tema tööde sarjade pealkirjad ise jutustavad teatud üleolekust tühjana näiva ühiskonna mõttetult lahterdava ja positsioneeriva olustiku vastu. Vabadus olla, mõista ja ironiseerida ennast hävitavat ühiskonnakorraldust kunstniku positsioonilt on võtmesõna. Jääda alati iseseisvaks ja kõigutamatult vabaks loojaks aegade ja ühiskonnakorralduste muutuste kiuste. Ainult kunstnik Andres Tolts võis lubada endale esmapilgul sobimatute värvide sobitamist, formaalselt tühiste formularide näitlikustamist ja samas oluliste sümbolite esiletõstmist kunstis. Ja tõesti kõik sobis – transformeerus Toltsi kunstiks. vaba ja sõltumatu. Ajalik ja ajatu.
Näitusega soovime erilist tähelepanu suunata Andres Toltsi poolt maalitud Viimsi Rohuneeme kabeli altarimaalile, mistõttu laieneb näitus ka Viimsi Rohuneeme kabelisse.

Näitus “Ajalik ja ajatu”
Mare Vint ja Andres Tolts
Viimsi Püha Jaakobi kirik, Viimsi Rohuneeme kabel
10.05.–27.06.2015

 

Share this...
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht