Näitus „Lõputu kohvijoomine“ 

Näitus „Lõputu kohvijoomine“ Kiek in de Köki kindlustustemuuseumis, Lühikese jala väravatornis 

 Alates laupäevast, 3. juunist on Lühikese jala väravatornis avatud näitus „Lõputu kohvijoomine“ kui nostalgiareis Tallinna vanalinnas kunagi olnud ja ka praegu töötavatesse menupaikadesse. Väljapanek tutvustab ajaloolisi kohvikuid, neile eritellimusel valminud mööblit ja kohalikku kohvikukultuuri. 

 

Tallinnas on aegade jooksul olnud mitmeid kordumatuid, originaalmööbliga sisustatud kohvikuid, baare ja restorane. Neis on joodud kohvi ja istutud mööblil, milletaolist kusagil mujal maailmas ei ole. On kohti, mis on olnud olulised ka kultuuri- või hoopis poliitilises ajaloos.

Näitusel Lühikese jala väravatornis võib kohata juba Eesti disainiklassikasse kuuluvat mööblit ja detaile, mis just selle näituse tarvis taas välja otsitud. Sellest hoolimata ei ole tegemist klassikalise disaininäitusega. Linnamuuseumi roll on keskenduda eelkõige kohalikule kultuuri- ja ajaloole ning ka eksponeeritud disain kannab edasi laiemat kohalugu. Näituseruum, Pika jala väravatorni ülakorrus sarnaneb mitme omataolisega Tallinna vanalinnas, kus paiknes kohvikuid või ka baare.

Lisaks mööblile jm muule visuaalsele on kohvikutes väga oluline ka heli. Näituse atmosfääri kujundamisel on keskne roll helitaustal, mis aitab luua meeleolu ja raamistada rännakut läbi kohvikukultuuri ja ajaloo. Kohvikunäituse helikujunduse autor on helilooja Märt-Matis Lill.

Näituse kuraatorid on kunstiteadlane ning Tallinna Linnamuuseumi kunstikogu hoidja Risto Paju ning ajaloolane, Tallinna Linnamuuseumi vanemkuraator Toomas Abiline. Näituse kunstnik on tuntud filmi- ja teatrikunstnik Jaagup Roomet, kellega muuseumil on olnud hea koostöö varemgi. Graafiliselt on näituse kujundanud Rein Seppius, teostus on Random Solutions.Näituse valmimist toetas Eesti Kultuurkapital.

Näituse publikuprogramm toob kaasa kuraatorituurid ja kohvikukultuuri kajastavad vestlused ning linnaekskursioonid Tallinna legendaarseid kohvikuid avastama. Lisainfo muuseumi kodulehel.

NB! Kiek in de Köki torni ja Neitsitorni ühendava kaitsekäigu remondi ajal pääseb näitusele üksnes Neitsitorni kaudu.

Foto: Sisearhitekt Väino Tamm, kohviku sisekujunduse autor Pegasuse kohvikus. Foto: Viktor Salmre, 1966

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht