Näitus otsib võrdõiguslikumat vaadet Eesti arhitektuurile

Foto Eesti Arhitektuurimuuseum

Valve Pormeister. Jäneda sovhoostehnikum, 1968–1974.

Foto Eesti Arhitektuurimuuseum

Reedel, 25. jaanuaril kell 17 avatakse Eesti Arhitektuurimuuseumis näitus “Oma tuba. Feministi küsimused arhitektuurile”. Esimest korda võetakse Eesti ruumikultuur vaatluse alla feministlikust perspektiivist, käsitledes teemasid alates 1930. aastatel hariduse saanud esimestest Eesti naisarhitektidest kuni siinse arhitektuuri- ja planeerimistegevuseni tänapäeval. Näituse peamine eesmärk on olla arutelu ärgitaja, mitte lõplike uurimistulemuste esitleja või hinnangute andja.
Feminismi kui naiste võrdseid õigusi väärtustava metodoloogia võimalusi on nii Eesti arhitektuuriajaloos kui ka siinsetes kaasaegse ruumikultuuri käsitlustes kasutatud ülimalt harva. Ometi on tegemist suunaga, mis võimaldab ruumi loomist ja selle kasutusviise vaadelda harjumuspärasest erinevalt. Näituse koostajate soov on pakkuda teeotsi edasistele uurimustele ja arutada selle üle, millistelt positsioonidelt arhitektuuri üle arutlemine üleüldse lähtuda võiks. Näitus viskab õhku üheksa küsimust, mis avavad teemat nii naiste kui ruumi loojate aga ka kasutajate vaatepunktist.
Kuigi nõukogude perioodist tänini on arhitektuuri õppinud sama palju või isegi rohkem naisi kui mehi, domineerivad nii ajalookäsitlustes, näitustel kui ka preemiasaajate hulgas mehed. Selle fenomeni põhjuseid tuleb eelkõige otsida tipptasemel arhitektuuri praktiseerimise nõudlikkusest, mis teeb töö- ja pereelu ühildamise keerukaks, ning sõltuvusest arendajate ja tellijate maskuliinsest maailmast.
Näitus annab statistilise ülevaate Eesti naisarhitektide osakaalust, esindatusest ja tunnustatusest läbi aegade, samuti uurib seda, millised stereotüübid seostuvad naisarhitektide loominguga ning kas neil on mingitki alust. Näitus küsib võrdõigusliku ruumi järele ja vaatleb seda, kas ja kuidas ruumi ülesehitus mõjutab soorolle ning perekondlikke ja sotsiaalseid suhteid.
Intervjuudes jagavad oma kogemusi ja seisukohti praktiseerivad naisarhitektid eri põlvkondadest. Lisaks leiab näituselt noorte arhitektide Laura Linsi ja Roland Reemaa miniuurimuse Eesti naisteajakirjade mõjust eluruumi moderniseerumisele ning kunstnik Flo Kasearu kohaspetsiifilise, naise ruumi teemat kommenteeriva kunstiteose.
Näitus jääb avatuks 19. maini 2019.

Oma tuba. Feministi küsimused arhitektuurile
Kuraator: Ingrid Ruudi
Erikülalised: Flo Kasearu; Laura Linsi ja Roland Reemaa
Abilised: Jarmo Kauge; Tiiu Parbus (1930. aastad)
Ruumiline kujundaja: Katrin Koov
Graafiline kujundaja: Laura Pappa
Projektid ja fotod: Arhitektibüroo Helmi Sakkov, Arhitektibüroo J. Okas & M. Lõoke, Arhitektibüroo Mai Šein, Arhitektuuribüroo Eek & Mutso, B210, Celander Projekt, Eesti Arhitektuurimuuseum, Eesti Tervishoiumuuseum, Inphysica Technology, KAOS Arhitektid, Kavakava, Kino maastikuarhitektid, Rahvusarhiiv, Salto AB, Tallinna 21. Kooli arhiiv, Tallinna Linnaplaneerimisameti arhiiv, Tallinna Tehnikaülikooli muuseum; Reio Avaste, Inke-Brett Eek, Kaido Haagen, Mari Hunt, Krista Karu, Karli Luik, Arne Maasik, Oliver Moosus, Hanna-Liisa Mõtus, Kersti Nigols, Jüri Okas, Toomas Paaver, Brit Pavelson ja Koit Randmäe, Triin Pitsi, Giuseppe Provenzano, Irina Raud, Sten Roosvald, Tõnis Saadoja, Sigrid Saarep, Martin Siplane, Nele Šverns, Andres Tarto, Karri Tiigisoon, Maris Tomba, Leena Torim, Liis Treimann, Tõnu Tunnel, Terje Ugandi, Paco Ulman, Ann-Liisa Unt, Tiit Veermäe, Jeff Vernaus, Pelle-Sten Viiburg, Liisi Vähi
Film: Reio Avaste
Tõlked: Refiner; Ingrid Ruudi
Keeletoimetaja: Mari Klein
Näituse ehitus: Bart OÜ
Tänu: Eesti Rahva Muuseumi Heimtali muuseum; Andra Aaloe, Aet Ader, Yoko Alender, Margit Argus, Margit Aule, Karin Bachmann, Lilian Hansar, Karen Jagodin, Loit Jõekalda, Anneli Jüristo, Katrin Kivimaa, Katrin Koov, Ingrid Kormašov, Anu Kotli, Henry Kuningas, Anne Lass, Pille Lausmäe, Leelo Laurits, Carl-Dag Lige, Ivo Lill, Kaia Loog, Margit Mutso, Sandra Mälk, Kaja Pae, Sille Pihlak, Kairi Rand, Irina Raud, Tõnis Saadoja, Helmi Sakkov, Jim Self, Anu Tammemägi, Siiri Vallner, Heili Volberg, Maarja Õunaste; Naisteleht
Toetajad: Eesti Kultuurkapital, Eesti Arhitektide Liit, Lincona, Vivarec

Eesti Arhitektuurimuuseum
Info tel 625 7000
info@arhitektuurimuuseum.ee
www.arhitektuurimuuseum.ee
Ahtri 2, Tallinn, 10151

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht