Näitus „Salatoimikud [Üheksakümnendate kartoteek]“ toob publiku ette 1990. aastate varjujäänud ja kadunud teosed

Neljapäeval, 1. novembril kell 19.00 avatakse Kumu kunstimuuseumis EV 100 programmi kuuluv näitus „Salatoimikud [Üheksakümnendate kartoteek]“. Eesti üheksakümnendate aastate kunsti käsitlev näitus sai oma pealkirja kümnendi ühe mõjuvõimsama kultusseriaali „Salatoimikud“ järgi. Kuraatorite Anders Härmi ja Eha Komissarovi sõnul kirjeldab nimi aga pigem näituse koostamise ja teoste valiku printsiipe, kui et otsib pealkirjast ilmtingimata metafoorset katust esitatud töödele.

„Salatoimikud“ on näitus, mis kaevab kümnendi süvakihtides, üritab heita valgust pisut varju jäänud, unustatud ja kultuurimälus isegi kaduma läinud teostele; osutada mõningatele teostele suhteliselt hästi välja kujunenud üheksakümnendate kunsti põhinarratiivi eirates; taastada fenomenaalseid teoseid sellest teoste säilimise suhtes nii ükskõiksest kümnendist ning ühtlasi otsida teatud algusi kohalikul kunstiväljal nii üldisemate suundumuste kui ka üksikute autoripositsioonide osas. Sealjuures üritab näitus välja joonistada ka ühiskondlikke metamorfoose, mis seda plahvatuslikku kümnendit iseloomustasid, nii nagu see peegeldus kunstis väljaspool kanoonilisi teoseid.

Näituse kuraatorid keskenduvad üksikutele teostele ja nende omavaheliste seoste kaardistamisele suhtes toonase elukeskkonna ning tajuväljaga. Koos sissejuhatuse („Intro“) ning näitust raamivate teemaplokkidega („Reaalsuse vool: Sotsiaalsed transformatsioonid I & II“) on näitus jagatud kaheksaks mõtteliseks osaks, mis kannavad alapealkirju: „Eesti uuringud“, „Kübertorn“, „Fenomen: kommerts-performance“, „Maskuliinsuse metamorfoosid“, „Feminiinne/feministlik“ ning „Autompsyko Supervegos”. Sellised jaotused kujunesid n-ö kartoteegi läbitöötamise tulemusel kui „failide“ vahel hakkasid moodustuma seosed, alamkartoteegid ja grupeeringud. Näituse vaatamiseks on seega vähemalt kaks võimalikku režiimi: vaadata teoseid autonoomselt, üksikjuhtumitena, mis summa summarum võiks moodustada mingit sorti narratiivi või siis läbi kuraatorite pakutud alajaotuste.

Näitus on osa Kumu kunstimuuseumi 1990. aastatele keskenduvast uurimisprojektist. Projekti raames toimub lisaks näitusele 1990. aastate videokunstile pühendatud Kumu kunstifilmide festival (KuFF) (01.11.–04.11.2018) ning konverents „Kaotatud ja leitud ruumid: ümberpaiknemised 1990. aastate Ida-Euroopa kunstis ja ühiskonnas“ (01.–03.11.2018) Kumu auditooriumis.
Kumu kunstifilmide festival (KuFF) on Eesti esimene ja ainus filmi- ning visuaalkunsti suhetele keskenduv kultuurisündmus, mis toimub sel aastal kolmandat korda. KuFFi eesmärk on muu hulgas uurida kunstifilmi piire ja võimalikke määratlusi ning filmi- ja visuaalse kunsti suhteid. Kolmanda KuFFi programm keskendubki sellele, mida tõid neisse suhetesse uut 1990. aastad. Dialoogis näitusega „Salatoimikud“ esitleb KuFF 1990. aastate videokunsti, mis hõlmab Eesti, Läti ja Leedu programme.
Näitusega kaasneb mahukas publikuprogramm, mille esimese üritusena toimub neljapäeval 8. novembril kell 18 näituse kuraatorite Anders Härmi ja Eha Komissarovi näitust tutvustav tuur.

Näitus on osa Eesti Vabariik 100 sündmuste programmist.

Näitus on avatud 02.11.2018–14.04.2019

Kuraatorid: Eha Komissarov, Anders Härm

Täname:
Kaasaegse Kunsti Eesti Keskus, ERR arhiiv, Eesti Panga Muuseum, Eesti Tarbekunsti ja Disaini Muuseum, Rain Lõhmus, Raivo Kelomees, Ain Järve ja Kadrioru Park

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht