Nargenfestival teeb kummarduse Tormisele ja Pärdile ning toob lavale uued algupärandid

Share this...
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter

Nargenfestivali 10. suvekava teeb kummarduse juubilaridele Veljo Tormisele ja Arvo Pärdile ning toob lavale uued algupärandid koostöös Von Krahli Teatri ja Kinoteatriga.
Nargenfestival avab 12. juunil Estonia kontserdisaalis oma suvehooaja kontserdiga, mis viib kuulajad looduse ja armastuse teemaderingi kogu oma mitmekesisuses läbi kolme sajandi muusika. Eesti Riiklik Sümfooniaorkester ja dirigent Tõnu Kaljuste toovad kuulajateni soome elava klassiku Einojuhani Rautavaara vast kõige tuntuma teose, kontserdi lindudele „Cantus Arcticus“ ning Nargenfestivali varasematel hooaegadel tuntust kogunud Maria Valdmaa esituses tuleb ettekandele 18. sajandi klassiku Joseph Haydni sopraniaaria. Kontserdi teise poole sisustab 19. sajandi hilisromatismi ühe suurima sümfooniku Gustav Mahleri varaseim sümfoonia
13. ja 14. juunil on Haapsalus taas aeg mõelda Cyrillus Kreegile, kelle sünnist täitus detsembris 125 aastat. Tõnu Kaljuste on Kreegi loomingut interpreteerima kutsunud dirigent Jaan-Eik Tulve oma ansambeliga Vox Clamantis ning Kreegi päevad jätkuvad õhtuses ilus koos Pärt Uusbergi teosega segakoorile ja keelpilliorkestrile Rahvusooperi Estonia noore dirigendi Kaspar Männi juhatusel.
Eelmisel aastal alustas Nargenfestival koostööd Ööülikooliga, et mõtiskleda ühiskonna oluliste ja huvitavate teemade üle. Sel aastal saab pärast jaanipäeva kahel päeval Naissaarel osa oma ala vaieldamatute asjatundjate arutlustest. Loengutele lisaks astub oma kolme ansambliga üles Eesti üks isikupärasemaid džässlauljaid Kadri Voorand.
Tõnu Kaljuste: “Katariina Tamm ja Piret Krumm on näitlejad, kes mind eelmisel aastal enim üllatasid. Koostöös Kinoteatri, Paavo Piigi, Rasmus Puuri ja Jarek Kasariga loome uue lavastuse “Tüdrukud ei nuta, ehk Katharina lähetamine “. See tütarlapse nimi on seotud kauni auriku Katharina tulekuga Tallinna lahele, et meie publikut Naissaarele sõidutada”. Etendused Omari küünis toimuvad 3.-24. juulini.
Hellerella aias sai eelmisel aastal alus pandud vabaõhu rock-kontsertide traditsioonile. Väärikaks jätkuks mullu esinenud Hardi Vormerile ja Singer Vingerile on Eesti ühe mõjukama rock-bändi Ultima Thule ja selle solisti Riho Sibula live 25. juulil.
7. augustil, Veljo Tormise 85. sünnipäeval, esietendub Noblessneri valukojas tema muusikale loodud lavastus “Sünnisõnad”, mis valmib koostöös Von Krahli teatri, Peeter Jalaka, Eesti Rahvusmeeskoori ja Eesti Filharmoonia Kammerkooriga. Tõnu Kaljuste: “Kui tsaariajal tehti valukojas allveelaevu, siis sel suvel “ehitame” seal laeva Kalevala XVI ja XVII runo põhjal”.
1984. aastal ilmus plaadifirmalt ECM (Edition of Contemporary Music) esimene Arvo Pärdi autoriplaat „Tabula Rasa“, mis pani aluse ECMi uuele lääne klassikalisele muusikale keskenduvale sarjale „ECM New Series“. Plaadi ja seejärel kogu sarja idee sai alguse produtsent Manfred Eicheri juhuslikust, kuid talle väga sügava mulje jätnud esmakohtumisest plaadi nimiteosega autoraadio vahendusel. Eicheri ja Pärdi harvaesineval üksteisemõistmisel põhinevast sügava tunnetusega loomingulisest koostööst ja sõprusest on sündinud kokku 14 albumit.
Arvo Pärdi 80. sünnipäeva aastal on Nargenfestivali Pärdi päevade kava fookuses ECMi „Uue seeria“ plaadid. Kontsertidel saab kuulda muusikat kõigilt ECMi välja antud Pärdi autoriplaatidelt ning ettekandele tulevad ka teosed alles kavandatavalt salvestiselt. Juubeliaasta puhul laienevad Pärdi päevad ka Tartusse, Paidesse ja Rakverre ning esimest korda isegi lõunanaabrite juurde Riiga.
Nargenfestival on 2006. aastast olnud üks meeldejääv meretagune ja
mereäärne suvepidu, pidades oluliseks Eesti muusika ja näitekunsti algupärandi esiletoomist.
10. suvi täis mõtteid ja muusikat!

Share this...
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht