Panso üllatav pale: Teatri- ja Muusikamuuseum tutvustab loodusemees Voldemar Pansot

Share this...
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter

Teatrimees Voldemar Panso peagi täituva sajanda sünniaastapäeva puhul avab Eesti Teatri- ja Muusikamuuseum sel nädalal fotonäituse “Loodusemees Panso”, mis tutvustab Panso isiksuse veidi vähem tuntud tahku – tema kirge looduse vastu.

 

Näituse avamine toimub neljapäeval, 26. novembril kell 14 Tallinnas Müürivahe tänav 12 Eesti Teatri- ja Muusikamuuseumi keskaegses siseõues. 

Eesti Looduskaitse Seltsi algusaegadest ja Panso tegevusest seal räägivad Andres Tarand ja Andres Tõnisson, Panso tekste loeb Jaak Prints. Edasi saab minna üles Assauwe torni näitust vaatama, mida teeme hajutatult ja Terviseameti soovitusi silmas pidades.

 NB! Näituse avamine toimub vabas õhus. Panso nädala üritustel on kanname maski, mida on ka kohapealt võimalik soetada. Ka desinfitseerimisvahendid on olemas.

 Kõik teavad teatrimees Pansot. Aga tegelikult oli ka loodusemees Panso. Vähem tuntud, kuid kaugeltki mitte vähem tähtis,” ütles näituse kuraator Piret Simson.

 Panso alustas lihtsalt sõpradega matkamisest, jätkas Eesti Looduseuurijate Seltsis ja temast sai lõpuks Eesti Looduskaitse Seltsi üks asutajatest ühes legendaarse looduse- ja kirjamees Jaan Eilartiga. Looduskaitse Seltsis ta ka lõpetas oma avaliku elu: seltsi piirkondlikul kokkutulekul loetud Kersti Merilaasi “Mullakaevaja” 1977. aasta augusti keskel jäigi tema viimaseks avalikuks esinemiseks.

 Näitus “Loodusemees Panso” näitus on Eesti Teatri- ja Muusikamuuseumi panus, et tuletada meelde see Panso elu veidi unustusse jäänud peatükk. Voldemar Panso armastas öelda, et ta käib looduskaitserahva üritustel õppimas, kuidas teater võiks areneda – kui oleks samasugune “looduserahvale” omane üksmeel, vaikus ja kord. Neilt haruldastelt fotodelt paistab ajastu vaimu, elujanu, uudishimu ja sõprust.

Näitus jääb avatuks teatripäevani, 27. märtsini 2021. 

Kuraator: Piret Simson

KunstnikLiina Tepand

Töögrupp: Marika Palu, Simmo Priks, Mart Laul, Madli Pärn ja Madis Mikkor

Korraldajad tänavad OÜ-d Elavad Pildid ja Aleks Märtsoni, samuti Eesti Rahvusringhäälingut, Eesti Rahva Muuseumi ja Eesti Rahvusraamatukogu.

 Voldemar Panso sünnist möödub sajand esmaspäeval, 30. novembril.  Panso nädala kava koos pileti- ja registreerimisinfoga leiate siit: http://lavakas.ee/panso100/

 Teatri- ja Muusikamuuseumis toimvad Panso nädala raames veel kaks üritust: kohtumine Lavakunstikooli 14. lennuga ning Ajaloolaupäevaku raames Simmo Priksi Voldemar Panso elule ja mitmekülgsele tegevusele pühendatud loeng-ekskursioon.

 

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht