Pärnu Linnagalerii Kunstnike Majas Peterburi kunstnike rühmitus “Uued juhmid”

Share this...
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter

Novyje_Tupyje_150dpi_800pxPeterburi kunstnike rühmitus “Uued juhmid” (Новые тупые)
08.05-23.05.2015
Pärnu Linnagalerii Kunstnike Majas
Nikolai 27, Pärnu
Avamine reedel, 8. mail kell 18.
Rühmitus “Uued juhmid” moodustus 1996. aastal, kooskäimise kohaks oli galerii “Borey” (Борей) Peterburis. Luuleõhtute, ümarlaua arutelude, kehvikluse, rahulolematuse ja Euroopa mitteklassikalise filosoofia atmosfäär oli see, mis tõi kokku kunstnikud, kes sünteesisid neid marginaalse olemise tunnuseid spontaansetesse kunstiaktsioonidesse.
Rühmituse selgroo moodustasid V. Kozin (В. Козин), I.Nagel (И. Нагель), I. Panin (И. Панин), S. Spirihin (С. Спирихин), V.Fljagin (В. Флягин) ja fotograaf A. Ljashko (А. Ляшко). 1988. aastal lisandus veel O. Hvostov (О. Хвостов). Läbi aastate osalesid rühmituse tegevuses K. Aleksejeva (К. Алексеева), I. Mezeritski (И. Межерицкий), E. Neverdovskaja (Е. Невердовская), I. Orlov (И. Орлов) ja mitmed teised.
(Сергей Гуленкин, Товарищество «Новые тупые», 2014, http://cal.manifesta10.org/ru/event/265)
Kunstnike rühmituse või siis sõpruskonna (nii nimetavad nad end ise) põhilises fookuses oli tegevuskunst ja poole kümnendi aktiivse tegutsemise ajal jõuti teha hulganisti performantse, aktsioone ja ka näitusi. Näitus Pärnu Linnagalerii Kunstnike Majas koosnebki põhiliselt rühmituse tegutsemise aegsetest foto- ja videojäädvustustest.
Siinkohal tasub meelde tuletada, et sama aastakümnendi keskel hakkasid noored kunstnikud ka Pärnus tegelema oma esimeste tegevuskunsti aktsioonidega. Esialgu Sütevaka Humanitaargümnaasiumi kunstiosakonna tiiva all, õppejõud ja kunstnik Sorge (Margus Tiitsmaa) juhendamisel, hiljem juba Academia Non Grata ja kunstirühmitus Nongrata kooseisus. Need, kes neid aegu veel mäletavad, saavad tõmmata paralleele nii Pärnus kui Peterburis samal ajal toimunuga. Kes pole asjast midagi kuulnud, siis saage tuttavaks, see on kunstnike sõpruskond “Uued juhmid” Peterburist.
Näituse kuraator: Janno Bergmann.
www.linnagalerii.ee

Share this...
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht