Professor Pärtel Piirimäe inauguratsiooniloeng „Orjus ja vabadus Eesti mõtteloos“

Share this...
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
 Foto Andres Tennus / Tartu Ülikool

TÜ mõtteloo professor Pärtel Piirimäe.

Foto Andres Tennus / Tartu Ülikool

Tartu Ülikooli mõtteloo professori Pärtel Piirimäe inauguratsiooniloeng „Orjus ja vabadus Eesti mõtteloos“ neljapäeval, 14. märtsil 2019 kell 16.15 ülikooli aulas.

Tänavu möödub 200 aastat Liivimaa talurahva vabastamisest pärisorjusest ja 150 aastat sellele sündmusele pühendatud esimesest üldlaulupeost. „Orjus“ ja „vabadus“ on üks keskseid mõistepaare Eesti ajalookirjutuses, folklooris, kirjanduses ja mõtteloos. Eesti rahvusliku ajalookontseptsiooni üks läbivaid motiive on eestlaste vabadusepüüe ning vabaduse kõige selgem vastand on orjus, mis on kaasnenud võõrvallutuse ja -võimuga. Vabadus võib tähendada iseenda peremeheks olemist nii üksikisikuna kui ka terve rahvusena, määrates ise enda saatust ning olles peremeheks omal maal. Vabaduse ja orjuse vastandpaar on olnud üheks peamiseks lähtealuseks Eesti ajaloo periodiseerimisel ning eri perioodidele hinnangu andmisel.
Loengu eesmärk on vaadelda, kuidas mõistete „orjus“ ja „vabadus“ tähendusväli ja kasutusviisid on Eesti mõtteloos pikas plaanis muutunud. Milliste teooriate ja argumentidega eri perioodidel orjust põhjendati, õigustati või kritiseeriti? Selle mõtteloolise ekskursiooni taust on orjuse ja pärisorjuse kontseptsioonide areng Euroopa mõtteloos antiikajast uusajani, mis on kujundanud ka siinseid arusaamu selle kohta, mida orjus õieti tähendab nii individuaalsel kui ka rahvuslikul tasandil. Vaatluse alla võetavad võtmeperioodid on Rootsi aeg, valgustusajastu, ärkamisaeg ja iseseisva Eesti riigi loomine 20. sajandi algul.

Pärtel Piirimäe on õppinud Tartus ja Göttingenis (Saksamaa) ajalugu ning Cambridge’is (Suurbritannia) mõttelugu ja poliitiliste ideede ajalugu. 2007. aastal kaitses ta Cambridge’i Ülikoolis doktorikraadi ajaloo erialal. Aastatel 2002–2006 töötas Piirimäe külalisõppejõuna University College Londonis ja teadurina Cambridge’i Ülikooli St. John’s College’is ning aastatel 2006–2018 vanemteaduri ja dotsendina Tartu Ülikooli ajaloo ja arheoloogia instituudis. Ta on olnud teadur instituudis Swedish Collegium for Advanced Study (Uppsala, Rootsi) ning külalisteadur Harvardi Ülikoolis. Alates 2018. aastast töötab ta mõtteloo professorina Tartu Ülikooli filosoofia ja semiootika instituudis.
Pärtel Piirimäe uurimisvaldkonnad on rahvusvahelise poliitilise ja õigusliku mõtte ajalugu, varauusaja propaganda, publitsistika ja ajalookirjutuse ajalugu ning Eesti ja Läänemere regiooni mõttelugu Euroopa mõtteloo kontekstis. Tema praegune peamine uurimisteema on loomuõiguse ja rahvusvahelise õiguse ajalugu varauusaja Euroopas ning nende ideede retseptsioon ja rakendamine Põhja-Euroopas ja Balti provintsides.

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht