“Proovid” Draakoni galeriis

Tauno Ostra. Proovid

Draakoni galeriis on avatud näitus „Proovid“, kuraator Margot Kask.
Osalevad nii joonistavad kunstnikud kui ka  Eesti Kunstiakadeemia ja Tallinna Ülikooli Balti Filmi- ja Meediakooli üliõpilased ja Vanalinna Hariduskolleegiumi lõpuklasside õpilased: Aleksander Erstu, Angela Soop, Anna Rinaldo, Annabel Janke, Anne-Liis Alman, Annika Tonts, Anu Purre, Berit-Bärbel Rebane, Bert Järvet, Britta Benno, Darja Rattik, Emma Pipi Penelope Visnap, Evelyn Grzinich, Hanna Lopato, Hanna Piksarv, Holger Rannus, Jelena Bõtškova, Kadri Kangilaski, Kai Kaljo, Kati Ots, Kristel Sergo, Liisa Kruusmägi, Maarja Gowley, Maarja Nurk, Maiu Mooses, Mari Poom, Mari-Liis Sõrg, Maria Muuk, Martina Gofman, Nele Kalf, Oliver Aunver, Renee Aua, Riina-Ingel Keskpaik, Solveig Lill, Tauno Ostra, Tiiu Lausmaa, Yyhely Hälvin.

Näituse mõtteliseks lähtepunktiks on loominguline protsess: vaatlus, tähelepanekute tegemine, seoste loomine, mänguline ümberstruktureerimine. Näha saab erinevaid joonistusi, joonistusest lähtuvaid või joonistuslike elemente omavaid teoseid: visandiplokke, kunstnikuraamatuid, joonistuste seeriaid, kavandeid, mustandeid ja puhtandeid. Enamik teostest on loodud ajavahemikus 2013 – 2017, erandina Renee Aua joonistuste seeria aastatest 1983 – 1984. Näituse olukorda kirjeldab kuraator läbi raamatu kujundi, nimetades seda kaoseks kaante vahel.

Margot Kask: “Mõni autor on suhestunud raamatuformaadiga, kaasates seda oma väljendusse lähtevormina. Mõni teine, jällegi, paratamatuse, võib-olla ka taagana.

Sama lugu on pildiseeria vormiga, need võivad olla korduvad otsingud pisut erinevates suundades või edasiliikumised muutumatul suunal, mida vaadates võime autoritele läbitud mõttelisi radu pidi järele kõndida.

Raamat on kihiline kogum, mis avaneb ajas. Nii lugeja-vaataja kui ka tegija ees. Heal juhul igaühe jaoks iga kord ise moodi. Avaneb, see tähendab, avab end, laseb end avada ja avastada.

Sellel näitusel tahaksin avada raamatu nagu filmi või ruumi, lastes sellesse kogunenud mõtetel voona esile tulla. Tekst kulgeb voona peaaegu et vaikimisi, sellega oleme harjunud. Pildivoog on tavaline filmis. Mälupildid kogunevad üksteise peale, hiljutisemad võivad varjutada varasemaid. Ja võib ka vastupidi, et kõige varasemad on juba ees ega lase järgnevate erinevust üldse märgata.

Joonistatud või muul moel käega tehtud piltide kogunemine mahukaks seeriaks võtab tavaliselt aega. Mõttel on kalduvus ekselda ja tüdineda, teemas ja tegemises püsimine võib osutuda väljakutseks. Sel põhjusel on mitmed seeriad siin autorite jaoks parasjagu (tegemise
ajal) huvipakkuvatel või turvalistel, meeldivatel teemadel. Võib tekkida küsimus, kas see on ka vaatajale huvitav. Siiski, uurides jõuavad autorid ühest punktist, olekust või arusaamast teise, ja kui mitte vastuste, siis vähemalt järgmiste küsimusteni. Vaataja võib neile järele rännata. Või mööda. Või risti.

Seeriad on meditatiivsed. Mõned koosnevad ainult piltidest, mõnes on lehekülgede viisi käsitsi kirjutatud tekste või tühikuid hulgas.“

Näituse kujundas Kaili-Angela Konno.

Näitus jääb avatuks 1. juulini 2017.
__________________________________________________
Hobusepea galerii
Draakoni galerii
gsm: (+372) 55 679 009
tel.: (+372) 6276 777
fax: (+372) 6273 631
e-mail: galerii@eaa.ee
http://www.eaa.ee/hobusepea
http://www.eaa.ee/draakon
Hobusepea 2
Tallinn 10133

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht