Rahvusarhiivi uue peahoone nurgakivisse müüritakse soovid tuleviku-Eesti inimesele

Rahvusarhiivi uue peahoone sümboolseks nurgakiviks saavad tänase inimese soovid tuleviku-Eesti inimesele aastasse 2115. Oma panuse ühiselt loodavasse dokumenti saavad anda kõik soovijad.

Kui traditsiooniliselt asetatakse hoone nurgakivisse päevakajaliste uudistega ajaleht, siis Tartusse Nooruse tänavale kerkiva Rahvusarhiivi uue peahoone Noora nurgakivi saavad toetama soovid Eesti inimesele aastasse 2115. Nurgakivisse asetatava dokumendi valmimisele saavad kaasa aidata kõik huvilised, kes teevad Twitteris kuni 14. aprillini teemakohase postituse märksõnaga ‪#‎arhiiv2115. Samuti võib edastada oma mõtted aadressile rahvusarhiiv@ra.ee või teha seda Rahvusarhiivi Tartu ja Tallinna uurimissaalides. Kõik soovid koondatakse 15. aprillil toimuva nurgakivi tseremoonia käigus üheks dokumendiks kokku, see prinditakse koha peal välja ning müüritakse arhiivi nurgakivisse.

Idee asetada arhiivi nurgakivisse ühisloomena tekkinud dokument on inspireeritud kaasaegse arhiivinduse suundumusest kasutada arhiivimaterjali kirjeldamisel ja kättesaadavaks tegemisel avalikkuse abi. Aina populaarsemad on erinevad ühisloome (crowdsourcing) algatused, mille käigus vabatahtlikud aitavad tuvastada fotodel olevaid isikuid ja kohti. Samuti on ühisloome arhivaaridele abiks suurte dokumendimassiivide indekseerimisel.

Tartusse Nooruse tänavale rajatava Rahvusarhiivi uue peahoone prognoositav valmimisaeg on kevad 2016, külastajatele avame uksed 2017. aasta alguses. Noora valmimisega paranevad oluliselt arhivaalide säilitustingimused, tõuseb uute dokumentide arhiivi vastuvõtmise võimekus ja hoones saab asuma üks Eesti moodsamaid uurimissaale. Hoone projekt on valminud kolme arhitektuurbüroo – Asum Arhitektid OÜ, Arhitekt11 OÜ ja Vaikla Stuudio OÜ – koostöös. Ehitustööde tellija on Riigi Kinnisvara Aktsiaselts, töid teostab YIT Ehitus.

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht