Rahvusraamatukogus avatakse näitus „Henno Arrak ja Eesti graafika. Mart Lepa kunstikogu“

Share this...
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter

Alates 20. oktoobrist kuni 2016. aasta 2. jaanuarini on Eesti Rahvusraamatukogu 6. korruse näitusesaalis avatud näitus, millega kunstikoguja Mart Lepp tutvustab Henno Arrakut ja teisi tuntud Eesti graafikuid (Peeter Ulas, Jüri Palm, Jüri Arrak, Evald Okas, Peeter Mudist, Viive Tolli, Richard Kaljo, Heldur Laretei).
1930. aastal sündinud Henno Arrak veetis noorpõlve parimad aastad poliitvangina Kasahstanis. Eestis õnnestus tal jätkata õpinguid ning lõpetada ERKI raamatugraafika erialal 1963. aastal. Pärast „Eesti Raamatu“ peakunstniku ametit 1969–1970 on Arrak tegutsenud vabakunstnikuna. Ta on kujundanud mitmeid raamatuid, sealhulgas Lev Tolstoi „Lapsepõlv, poisiiga ja noorus“ (1976) ja Karl Ristikivi „Inimese teekond“ (1990). Tema puugravüüris raamatuviidad kuuluvad meie graafika paremikku. Arrak on peale vabagraafika viljelenud joonistust ning teinud margikavandeid.
„Kunstiõpingute lõpetamine ERKIs jäi Henno Arrakul võrdlemisi õnnelikku aega. Läbimurdjate põlvkond, graafika eriala 1959. aasta lõpetajad Peeter Ulas, Herald Eelma ja Heldur Laretei olid ERKIst väljaheitmise äärel teinud tee lahti jõuliseks kunstiuuenduseks ning Henno Arrak oli 1960ndatel kindlalt uuendajate seas,“ ütleb Mart Lepp.
„Varases vabagraafikas on Henno Arrak silmapaistev karmi stiili meister, ta töödes on ühist hingamist Lepo Mikko, Nikolai Kormašovi, Peeter Ulasega. Arraku looming on aastakümnete jooksul rikastanud ja mitmekesistanud Eesti graafikat ning saanud oluliseks osaks ajaloost.“
Mart Lepa sõnul peegeldab valik Henno Arraku ja tema kaasaegsete silmapaistvate graafikute loomingust liikumisi ja arenguid kunstiprotsessis, püüab tekitada dialooge teoste vahel, piiluda pisut ka „kunsti kööki”, jälgida teoste sünnilugusid.
Näituse avatseremoonia toimub 20. oktoobril kell 16.

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht