Ringkäik PEETER KUUTMA’ga rühmituse VABA TAHE näitusel

img_460620. septembril kell 16.00 Uue Kunsti Muuseumis
Ringkäik PEETER KUUTMA’ga rühmituse VABA TAHE näitusel

Peeter Kuutma on kunstirühmituse Vaba Tahe üks asutajatest ja pikaaegne eestvedaja. Rühmituse algatusgruppi 1997. aastal kuulus 7 silmapaistvat Eesti tekstiilikunstnikku – Peeter Kuutma, Maasike Maasik, Lea Valter, Kaire Tali, Kersti Pukk, Heli Kelt ja Helen Kauksi. Kokku tuldi, et aidata kaasa Eesti põimevaiba traditsiooni jätkumisele, aga ka kunstielu elavdamiseks.
Ligi paarikümne aasta jooksul koos tegutsedes on jõutud teise juubeli lävele. Praegused ühistegevuse põhimõtted on teisenenud, grupp laienenud ning ühendab kõiki põimevaibaga tegelejaid Eestis. Uus aeg, uued võimalused, traditsioonilised tehnikad kohtuvad modernsete lahendustega. Vanem generatsioon tegutsemas koos noortega võimaldab ühildada sarnasusi, aga ka erinevusi.
Käesoleval näitusel “Kohtumispaik: Pärnu” tabab tähelepanelik vaataja erinevusi ja mõttekaaslasi. Giidituuril koos Peeter Kuutma’ga – Eesti tekstiilikunsti üks ja ainus grand old gentleman – saab põhjaliku ülevaate põimevaiba hetkeseisust Eestis.
Ringkäigule sissepääs muuseumipiletiga.

p-kuutma2Rühmituse VABA TAHE näitus “Kohtumispaik: Pärnu”
Uue Kunsti Muuseumis
8.september- 23.oktoober 2016
Vaibakunstnike rühmituse “Vaba Tahe” tegevus algas sügisel 1997, põhiliseks eesmärgiks väärtustada ja alal hoida Eesti põimevaiba traditsioone. Ühise näitusetegevuse korraldamine on sõpruskonda ja vaibakunstiga tegelejaid liitnud ja motiveerinud. Peagi tähistatakse 20. tegevusaastat. Rühmituse eestvadamisel on korraldatud väljapanekuid üle Eesti aga ka Soomes ning Lätis. Igal aastal toimub mitu mahukat näitust. Sageli on kutsutud osalema külalisautoreid tekstiilikunstnike ning keraamikute seast. Ühiste jõududega korraldatud väljapanekud on olnud värvikad ja mängulised, pakkudes erinevatesse põlvkondadesse kuuluvatele kunstnikele võimalusi tegeleda suurejoonelise või -vormilise näitusekunstiga.
Tekstiilikunstnikest on seekordsel näitusel esindatud Ainikki Eiskop, Mari Haavel, Ehalill Halliste, Sigrid Huik, Erika Tammpere, Mariann Kallas, Peeter Kuutma, Riste Laasberg, Maasike Maasik, Merike Männi, Aet Ollisaar, Kadi Pajupuu, Erika Pedak, Malle-Maria Sild, Merle Suurkask, Ljudmilla Swarczewskaja, Reet Talimaa, Kaire Tali, Silvia-Sigrid Sillaots ja Svetlana Todurova.
Neid kõiki seob kirg teostada oma ideid põimetehnikas. Igal teosel on lugu, ideest vaiba valmimiseni on pikk tee. Tööprotsess nõuab nii süvenemist kui vaba mõttelendu aga ka tehnilisi oskusi, koloriiditaju, materjalitunnetust ja kannatlikkust. Kuna autorid teostavad oma töömahukaid vaipu läbi isikupärase kudumistehnika on iga teos unikaalne. Põimevaibad on loodud väärtustama erinevaid interjööre, pakkudes visuaalset naudingut ning tasakaalustades ruumi akustikat.
Ka seekordsel näitusel on keraamikute ekspositsioon tekstiilile suurepäraseks partneriks. Seoses merekultuuri aastaga teostatud keraamilised objektid kajastavad autorite suhet teemasse, kujutades merekallastega piiratud või piiramata elutegevust, loodusnähtuseid ja mütoloogiat. Autorid on kasutanud unikaalsete tööde loomisel kõikvõimalikke glasuure, spetsiifilisi töövõtteid ning erinevaid põletustehnikaid.
Keraamikuid esindavad Ingrid Allik ja Riitta Talonpoika, Reeli Haamer, Merike Hallik, Kadri Jäätma, Kersti Karu, Lauri Kilusk, Ann Nurga, Aigi Orav, Urmas Puhkan, Rave Puhm, Kärt Seppel, Marget Tafel, Annika Teder, Anne Türn, Mare Vichmann, Helle Videvik.

Uue Kunsti Muuseum
Esplanaadi 10, Pärnu
avatud iga päev 9-19.00
www.mona.ee

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht