Roman Toi saab 100-aastaseks

Share this...
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Roman Toi. Portreefoto Karl Hintzer, Herder Institut.

Roman Toi. Portreefoto Karl Hintzer, Herder Institut.

Eesti Teatri- ja Muusikamuuseum ning Estonian Studies Centre/VEMU (Väliseesti Muuseum) Torontos on valmistanud koostöös ette näituse „Roman Toi 100“ tähistamaks koorijuhi, helilooja, muusiku ja pedagoogi Roman Toi 100. sünnipäeva. Näitust eksponeeritakse samal ajal nii Eestis kui Kanadas.
17. juunil kell 18 olete oodatud Eesti Teatri- ja Muusikamuuseumisse, kus luuakse otseühendus Väliseesti Muuseumiga Torontos ja sealse näituse avamisega. Muuseumis on avatud Skype-lounge, kus saab vahetult Torontoga suhelda ja mõnusalt aega veeta. Ühenduse kanadapoolses otsas toimub Roman Toile pühendatud sümpoosion, eestipoolses otsas räägib temast Ene Üleoja. Ühtlasi on sel õhtul ainulaadne võimalus näitusega lähemalt tutvuda enne kui see Viljandi Vanasse Veetorni reisib. Osalemine tasuta.
20. juunil kell 17 avatakse Eestis näitus juba püsivamalt Viljandi Vanas Veetornis. Roman Toi oli Viljandi veetorni taastamise suurtoetaja, mistõttu reisibki näitus esimesena just sinna. Näitus on Viljandis avatud 21. juunist 31. augustini.
Viljandimaal üles kasvanud Roman Toi on väliseesti koorielu ja laulupidude hing. Sündinud 18. juunil 1916 Kõo vallas, lahkus ta Eestist 1944. aastal Saksamaale ja edasi Kanadasse, kus hoidis elus Eesti mõtet kuni taasiseseisvumise ja praeguse hetkeni. Muusikaõpinguid alustas ta Tallinnas Jakob Westholmi poeglaste gümnaasiumis Tuudur Vettiku käe all ning jätkas Tallinna Konservatooriumis. Ta on lõpetanud Chicago ülikooli konservatooriumi, Toronto Kuningliku Konservatooriumi, Šveitsis Montreaux’s asuva Institute for Advanced Musical Studies ja Toronto ülikooli. Toi on olnud Toronto Eesti Meeskoori ja segakoori „Estonia“ dirigent, väliseesti laulupidude ja Eesti üldlauludpidude üldjuht.  Roman Toi heliloomingu suurema osa moodustab  koorimuusika, lisaks on ta kirjutanud sümfoonilisi ja vokaalsümfoonilisi teoseid ning orelimuusikat. 2011. aastal pälvis ta Eesti Evangeelse Luterliku Kiriku elutööpreemia, 2015. aastal Eesti Kultuurkapitali elutööpreemia.
Kuraator: Mihkel Roolaid
Kujundaja: Laura Kõiv
Projektijuhid: Kristiina Kiis, Piret Noorhani
Konsultant: Ene Kuljus
Tõlge inglise keelde: Marika Mayfield
Täname: Ajakiri Eesti Kirik, Eesti Filmiarhiiv, Ene Salumäe, Herder-Institut, Madis Mikkor, Mart Laul, Korp! Vironia, Ants Toi, SYS Print
Toetajad: Eesti Kultuurkapital, Integratsiooni ja Migratsiooni Sihtasutus Meie Inimesed ehk MISA
Foto: Karl Hintzer / Herder-Institut

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht