Sirja-Liisa Eelma, Tõnis Paberit ja Tana Muravskaja Tartu Kunstimajas

19. oktoobril avatakse Tartu Kunstimajas kolm näitust: kl 17.00 Sirja-Liisa Eelma „Kerge eine igal ajal” monumentaalgaleriis, kl 17.30 Tõnis Paberiti „Vanemuine” väikeses saalis ja kl 18.00 Tanja Muravskaja „Kangelane” suures saalis.

Sirja-Liisa Eelma maalidel korduv motiiv on pärit Hop galerii jugendstiilis põrandaplaatidelt, mille ornament sobib hästi kunstniku huviga visuaalselt minimalistlike, kuid kontseptuaalselt mahukate struktuuride vastu. Tööde keskmes on nähtava ja nähtamatu piiritlemine. See on olukord, kus peened, imeväiksed sammud võimaldavad üleminekuid nende kahe staadiumi vahel. Arvukad kordused suunavad nägema ja läbi viima väikesi muutusi.

********************

Tõnis Paberiti ompositsiooni aluseks on Lindgren-Matteuse Vanemuise ehituskividest müürijupid, mille kohal ripuvad kuue Tartu autori maalitud dekoratsioonid abstraktsetest ja arhitektuursetest motiividest ära tuntavate portreedeni. Kõik dekoratsioonid, mis viitavad varasematele lavakujunduse traditsioonidele, väljendavad nende loojate suhet nn Vana Vanemuisega või sõjaeelse ja ajaloolise Tartuga üldiselt. Näitusel osalevad teostega Peeter Krosmann, Rein Maantoa, Margus Meinart, Meiu Münt, Kadri Paberit ja Imat Suumann.

********************

Tanja Muravskaja näitus koosneb eeskätt NATO liitlasvägede sõdurite portreedest, kelle kõrval on Eestimaa poisid ja tüdrukud: Noored Kotkad ja Kodutütred. Need on portreed homsetest kangelastest, kes täna valmistuvad oma tulevikuks, mis võib muuhulgas tähenda ka reaalsete relvade abil meie kõigi kaitsmist. Kuigi mitte keegi ei ihka külma sõja tagasitulekut, näeme siiski Tapale ja Jõhvi paigutatud erinevate riikide sõjaväelaste osalusel toimuvaid ühisõppuseid, mida korraldatakse võimaliku agressiooni heidutamise eesmärgil. Näitusesaalis valitseb aukartlik vaikus.

Näitused jäävad avatuks 12. novembrini.

Tartu Kunstimaja (Vanemuise 26) on avatud K–E 12–18. Näitused on tasuta.

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht