Soome 100 filmikava Uue Kunsti Muuseumis

SIIN PÕHJATÄHE ALL Soome 100 filmikava Uue Kunsti Muuseumis

5. oktoober – 28. detsember
Igal neljapäeval ja pühapäeval

12. oktoober 2017 kell 17.00
15. oktoober 2017 kell 16.00
NISKAMÄE NAISED (Niskavuoren naiset)
Rež. Valentin Vaala, 1938, 78 min. (soome keeles, eesti või inglise subtiitrid)

Uue Kunsti Muuseum
Esplanaadi 10, Pärnu
www.mona.ee | muuseum@chaplin.ee | T: 4430772

Valentin Vaala mängufilm “Niskamäe naised” (Niskavuoren naiset, 1938) põhineb Hella Wuolijoki samanimelise raamatu põhjal. Woulijoki Niskamäe raamatute seeriast on tehtud mitmeid ekraniseeringuid ning see seeria portreteerib ühte Soome küla, ent eelkõige on tegu siiski perekonna looga, mida juhivad jõulised naised, eesotsas vanaperenaisega – nad valitsevad nii oma kodu kui mehi.

Hella Wuolijoki on siin vastastikusesse võitlusse seadnud kaks teravalt erinevat maailmavaadet vanema põlve harjumustes ja traditsioonides terastanud maa-armastuse ja noorema põlve südametungi, mis omatahte ja tunnete järele püüab elada. Võitjaks jääb nooruse oma tahte õigekspidamine, sest see on sisimalt puhtam, õiglasem, kantud südame ettekirjutusist.
Niskamäe on Soome Häme suurtalu, kus maksev on vaid vanaperenaise sõna. Ja vanaperenaise elumõte on, et Niskamäe peab põlvest põlve jääma endiselt suureks ja vägevaks taluks, kuhu poole aukartuses vaatavad kõigi silmad ja kus tema lapselapsed on peremeesteks. Vana perenaine teab, millist ohvrit see nõuab inimestelt, ta teab, et mehed Niskamäe hoidmiseks ei tohi abieluõnnest hoolida ja naised ei pea armastust ihkama, Niskamäe vägevus vajab raha ja pojad naisi kosides kosigu esmajoones raha ja alles siis mõelgu südameasjadele. Perenaised neelaku alla kibedused, kui mehed käivad külas abielugi rikkumas tehku seda, kui nad teisiti ei või, aga Niskamäe jäägu Niskamäeks. Vanaperenaine on ise raha pärast toodud Niskamäele, jätkugu see komme edasi ka tulevikus, sest Niskamäe olemasolu vajab naiste raha ja meeste tööd!
Vanaperenaise veenetele seatakse vastu linnast tulnud rahvakooliõpetaja prl. Ilona. Ta tuleb ümbruse kivinemisse nagu värske ilmutus. Tema ei arvesta vanade eelarvamustega, ümbruse moraaliga, ümbruse kommetega. Ilona nooruse värskus mõjub rabavalt kogu ümbrusele ja küla keelepeksul on ainet. Siis sünnib veel midagi rabavamat: Niskamäe noor peremees Aarne armub Ilonasse ja hakkab tundma, kuidas tema verele, ta elutahtele, ta elumõttele on võõrad Niskamäe ja ta naine. Ilona armastus Aarne vastu on sügav ja õilis ning on toonud võitluse Aarne südamesse.

Filmikava leitav kodulehelt: kino.chaplin.ee
Filmikava toimub Pärnu Filmifestivali ja Uue Kunsti Muuseumi koostöös, kava koostasid Mark Soosaar ja Vaiko Edur.

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht