Soome naivism Kondase keskuses

Share this...
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter

soome_ruut_vaikeSoome naivismi näitus “Lõbustuspark” avatakse 3. juunil kell 16 Kondase keskuses Viljandis.
Soome Naivistide Ühingu poolt algatud näitusel Viljandis eksponeeritakse 78 teost neljateistkümnelt autorilt. 2012. aastal Soomes Kouvolas loodud ühing koondab peamiselt iseõppijaid naivistlikke kunstnikke, et ühiselt kodumaal ja väljaspool oma kunsti tutvustada.
Soomlased armastavad oma naivismi, seda tõendab asjaolu, et neil on tugevalt kinnistunud naivistliku kunsti näitusetraditsioon – peaaegu kolmkümmend aastat toimub Iittala külas suure kunstnike ja külastajate arvuga suvine väljapanek. Ka armastavad soomlased taolist kunsti kodudesse osta, sest kui muidu mõjutab üldine majanduslik olukord tugevalt kunstiga kauplemist, siis naivismiturg püsib stabiilsena.
Edu võti peitub ilmselt pildikeeles, mis on kantud heatahtlikust huumorist, optimismist ja jutustamisoskusest. Eestlasel võib hakata päikselistest suvepäevadest, suurekasvulistest naistest ja nende pisikestest meestest, situatsioonikoomikast, pastoraalsest idüllist, lehmadest, kassidest, muumimajakestest veidi pea ringi käima, siis soomlasi tabab äratundmise soe tunne. Justkui naivistlikult tegemine, teadlik lapselikkus, äraspidisus ning tahtlik veiderdamine meenutab väga raamatuillustratsioone.
Olgu öeldud, et Eestis on naivismil teine tähendus, ka puudub siinmail taoline praktika ning tradistioon, seda enam on kõik oodatud näitusega tutvuma.
Osalevad kunstnikud: Kaarina Alsta, Sergei Arhipov, Petra Heikkilä, Annika Hiltunen, Marja-Muusa Hämäläinen, Anja Karhapää, Aimo Katajainen, Reijo Kivijärvi, Matti Laine, Seija Levanto, Raija Männistö-Koski, Kikka Nyrén, Jorma Tabell ja Helena Törmälä.
Näitus jääb avatuks kuni 19. juulini 2015.

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht