Sternid, Maara Vint ja Kalli Kuhi Kondase keskuses

Maara Vint

Maara Vint

Kondase keskuses on avatud neli uut näitust, kus tutvustame vastavalt Maara Vindi graafikat, Eda Sterni fotosid, Sándor Sterni animalistikat ning Kalli Kuhi trash arti.

Sándor Martin Stern (snd 1925 Budapestis) on Nõmmel elav kunstnik ja kunstiõpetaja, kes on Eesti loodust tutvustavate postmarkide autorina filatelistide hulgas tuntud kogu maailmas. Paljud raamatusõbrad teavad teda illustraatorina. Tema muheda, humoorika ja asjatundliku käe all on loomade joonistamise kunsti õppinud mitmed põlvkonnad noori inimesi. ERKIs graafikuks õppinud Stern oli pikki aastaid Tallinna Pedagoogilise Instituudi kunstiainete õppejõud, töötas seejärel kunstilise toimetajana kirjastuses Eesti Raamat ning on alates 1984. aastast juhendanud Tallinna Loomaaia noorte kunstnike-animalistide ringi.

 

Sandor Stern

Sandor Stern

Sándor Sterni näitust saadab tema abikaasa, muusikapedagoog Eda Sterni (snd 1929 Sangastes) fotode näitus. Eda Sterni isa Mihel Laid (1899–1945) oli viimane ennesõjaaegne Viljandi Jaani koguduse pastor – aastatel 1939–1941 elas perekond pastoraadihoones, kus praegu asub Kondase keskus. Ruum, kus Sterni töid eksponeerime, oli omal ajal perekonna elutuba. Eda Stern on Nõmme muusikakooli legendaarne õpetaja, kes on kirjutanud rohkesti lastelaule. Muusika kõrval on talle üheks lemmikharrastuseks olnud fotograafia. Paljud näitamisele tulevad pildid on tehtud suvekodus Varblas, Toritamme talus, mis asub otse merekaldal – meri on olnud Sternile lõputuks inspiratsiooniallikas.
Maara Vindi (snd 1955 Tallinnas) näol on tegemist omapärase, veidi peavoolukultuurist kõrval seisva kunstniku ja kirjanikuga, kes on esinenud näitustel 1972. aastast. Alates 1979. aastast on ta viljelenud vabakutselise kunstnikuna maali ja graafikat, aga illustreerinud ka enda kirjutatud muinasjutulise ja hermetistliku tagapõhjaga raamatuid. Tema loomingus leidub kuuekümnendate psühhedeeliat, palju lille-esoteerikat, filonovlikke kristallstruktuure, natuke kitšigi, aga ka kõrgkiriklikkust, oscarwilde´ilikkust ja isegi vabamüürlikku sümboolikat. Maara Vindi graafika võib pealiskaudsel suhtumisel tunduda lihtsa, justkui lasteraamatust pärinevana, ent tegelikult võib täiskasvanud vaataja, süvenedes omapärasesse lillede, mineraalide, transformatsioonide ja sümbolite maailma, avastada end tänaseks paljuski unustatud euroopalike hermeetiliste traditsioonide peidetud rikkuse ees.

Teise korruse galeriis eksponeerime viljandlase Kalli Kuhi esimest isikunäitust “Trash ja püha ehk püha prügi”. Kalli Kuhi, kes esitleb näitusel nii ikoonihõngulisi maale kui ilmset trash arti, küsib oma näitusega, mis on elus püha ja mis on prügi? Mida teha oma prügiga, mis vahel võib olla ka kallis ja püha? Kust jookseb piir? Kas kõik on nii nagu näib?

Kalli Kuhi näitus jääb avatuks 26. aprillini, Maara Vindi näitus 29. aprillini ning Sándor ja Eda Sterni näitused 13. maini. Kõikide näituste kohta leiate täpsema tutvustuse Kondase keskuse koduleheküljelt www.kondas.ee.

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht