Tallinna Fotokuu peanäituse EKKMis kureerib kuraatorite rühmitus TOK
Kuues kaasaegse kunsti biennaal Tallinna Fotokuu toimub ajavahemikul 1. september – 17. oktoober 2021. Biennaali peanäituse kureerib Vene naiskuraatorite duo TOK. Näitus leiab aset Eesti Kaasaegse Kunsti Muuseumis (EKKM) 3. septembrist 17. oktoobrini.
Biennaali uutel juhtidel Kulla Laasil ja Merilin Talumaal on hea meel teatada, et Fotokuu peanäituse kutsutud osalejatega konkursil osutus võitjaks kuraatorite rühmitus TOK. Kuraatorite visioon valiti parimaks, lähtudes biennaali kontseptuaalsest raamistusest, mis keskendub toimetuleku ja kohanemise mõistetele ning kogukonna loomisele neil keerulistel ja murrangulistel aegadel.
Biennaali juhtide sõnul tegeleb 2021. aasta Fotokuu ning selle peanäitus Eesti ja Venemaa kultuurikogukondade vahelise koostööga ning ühtlasi soovitakse biennaali vältel luua võimalusi kohalike rahvusvähemuste kaasamiseks.
Oma kontseptsiooni avades on TOKi kuraatorid toonud välja järgmist:
„Meie põhieesmärk on leida vastus küsimusele „Kuidas valmistuda tulevikuks, mis põhineb vastastikusel sõltuvusel ja uutmoodi ühiselul?“. Nii mineviku kui ka meid praegu ümbritseva tegelikkuse mõistmise ja seletamise uue kognitiivse tehnika otsimise meetodina inspireerib meid käsitus intensiivsetest paikadest – tegemist on inimgeograafia põhimõtetele tugineva terminiga, mille on loonud vene filosoof ja meediauurija Mihhail Kurtov. Intensiivne paik tähistab võimukeset, kus protsessid algavad ja kus neid talletatakse; kus kogemused ühendatakse ja kust need liiguvad edasi teistesse kontekstidesse; kus varem eraldi asunud tegevused ja mõtted koonduvad ning muunduvad uuteks kontseptsioonideks, mis aitavad luua uusi teadmisi ja olemisviise.
Intensiivsete paikade kaardistamisel ja lahtiharutamisel tegeleme järgmiste uurimissuundade ja teemadega: poliitiline kujutlusvõime ja dekoloniaalsus arhitektuuris, linnaplaneerimine ja intersektsionaalsus, tööstuspärand ja selle ökoloogiline jälg, avalik ja isiklik ruum ning nende vahel asuvad peidetud universumid.“
TOK on 2010. aastal Peterburis asutatud rühmitus, mille taga seisavad kuraatorid Anna Bitkina ja Maria Veits. See on platvorm interdistsiplinaarsel uurimistööl põhinevate projektide tegemiseks kaasaegse kunsti, arhitektuuri, disaini ja ühiskonnateaduste valdkonnas. TOKi kuraatorid panevad proovile kunsti tavapäraseid piire ning otsivad uusi võimalusi ühiskonna muutmiseks, kasutades selleks mitmesuguseid kureerimisstrateegiaid ning kunstiloome ja institutsionaalseid formaate.
TOKi kureeritav Tallinna Fotokuu peanäitus EKKMis määrab ka sellest hargneva publiku- ja haridusprogrammi suuna ning annab raamistiku biennaali ülejäänud kavale. Lisaks peanäitusele panustavad kuraatorid biennaali sümpoosioni teemavalikusse ja räägivad kaasa esinejate kutsumisel. Esimest korda biennaali ajaloos toimuvat sümpoosionit korraldab Tallinna Fotokuu koostöös Eesti Kaasaegse Kunsti Arenduskeskusega (EKKAK).
Tallinna Fotokuu 2021 kuraatorikonkursi komisjoni koosseisu kuulusid kuraator ja kriitik Anna Goetz, Columbia Ülikooli antropoloogia doktorant Gustav Kalm, Kai kunstikeskuse ja Eesti Kaasaegse Kunsti Arenduskeskuse juht Karin Laansoo, EKKMi projektijuht ja kuraator Laura Toots ning Tallinna Fotokuu 2021 juhid Kulla Laas ja Merilin Talumaa.
______________________________________________________________________________________
Tallinna Fotokuu on 2011. aastal Eesti Fotokunstnike Ühenduse (Foku) loodud omaalgatuslik rahvusvaheline kaasaegse kunsti biennaal, millega juhitakse ja toetatakse koostööd kunstiinstitutsioonide, galeriide ja kunstnike vahel. Peamiselt fotograafia ja videoga tegelevate kunstnike algatatud festival on oma meediumivalikut tänaseks laiendanud ning vaatleb arenguid kunstis ja ühiskonnas, mida kogetakse üha rohkem kaamerate, ekraanide ja kujutiste vahendusel.
EKKM on kunstnike ja kuraatorite loodud mittetulunduslik kunstiasutus, mis tegutseb alates 2006. aastast Kultuurikatla kõrval asuva kunagise Tallinna Soojuselektrijaama abihoone ruumides.
TOK on kuraatorite rühmitus, mille rajasid 2010. aastal Peterburi kuraatorid Anna Bitkina ja Maria Veits, kes on teinud projekte Venemaal, USAs, Lähis-Idas ja mitmel pool Euroopas. Enamik nende projekte on mitmekihilised pikaajalised algatused, mille eesmärk on luua uut teadmust muutuva poliitilise ja ühiskondliku tegelikkuse põhjustest ja tagajärgedest ning mis asuvad sageli ajaloolise analüüsi ja poliitilise kujutlusvõime vahelisel alal. Nad tegelevad selliste nii Venemaal kui ka rahvusvaheliselt aktuaalsete teemadega nagu ränne, avalik ruum ja kohalik võim, haridussüsteem ja kodakondsus, ühiskondlikest hüvedest ja loodusvaradest ilmajäämine, kollektiivse mälu teke, sooline võrdõiguslikkus ja õigussüsteem, meedia kasvav roll globaalses ühiskonnas ning tehnika laiaulatuslik kasutamine.
TOKi kuraatorid korraldavad näitusi, haridussündmuseid, rahvusvahelisi konverentse suvekoole jm rahvusvahelisi vahetusprogramme Venemaa ja teiste riikide kunstnikele, kuraatoritele, disaineritele ja koolitajatele. Samuti on nad avaldanud raamatuid, brošüüre ja näitusekatalooge nii trükis kui ka veebis. TOKi kuraatorid töötavad sageli väljaspool valget kuupi ning neil on laialdane kunstiprojektide kureerimise ja korraldamise kogemus avalikus linnaruumis ja parkides. Nende pikaajaline projekt „Kriitiline mass“ on postsotsialistlikku seisundit käsitleva uurimistöö ja teadmusloome platvorm, mille raames on valminud ligi 40 uut kunstiteost, mida on näidatud erinevates paikades Peterburis, sh avalikus ruumis ja haridusasutustes. TOKi kuraatorid on korraldanud projekte koostöös selliste asutuste ja sündmustega nagu Manifesta 10, Venemaa Riiklik Kaasaegse Kunsti Keskus, Riiklik Peterburi Ajaloo Muuseum, National Sculpture Factory (Cork), Artangel (London), Tromsø Kaasaegse Kunsti Akadeemia, Goethe Instituut, Briti Nõukogu, V-A-C Sihtasutus, Moskva kaasaegse kunsti biennaal, The Creative Time, raumlabor Berlin, Moskva noore kunsti biennaal, kunstikeskus BOZAR, De Apple, Stedelijk Museum Bureau Amsterdam – SMBA, HIAPi Augusta galerii, Israeli Digikunsti Keskus, Pro Arte Sihtasutus, Jeruusalemma biennaal ja Fabrica kaasaegse kunsti keskus Moskvas.
TOK on võitnud apexarti 2020–2021. aasta avatud konkursikutse (näitus “Voicing the Silence” avatakse Moskvas Fabrica kaasaegse kunsti keskuses 2021. aasta suvel) ning projektiga „1. kuraatorite foorum“ 2020. aasta Vene kunstiauhinna Innovatsioon (koos Riikliku Kaasaegse Kunsti Keskuse Peterburi filiaali meeskonnaga).
2021. aasta maist juunini viibivad TOKi kuraatorid Anna Bitkina ja Maria Veits Eestis residentuuris Kai kunstikeskuses ja Narva kunstiresidentuuris (projekt „Territooriumite (ümber)mõtestamine“).