Tallinna Teisipäeva raames avatakse Peeter Laurits “Codex naturalis”

Peeter Lauritsa näitus “Codex naturalis” avatakse teisipäeval, 29. septembril kell 20. Avamisel pakub muusikalist elamust postmuistne rühmitus Eeter, kes elektroonika, hääle ja klaveri abil tekivad eeterlike maailmu. Bändi kuuluvad Anna Hints, Marja-Liisa Plats ja Ann Reimann.
Avamissündmus on osaks Tallinna Teisipäeva programmist. Näitus on avatud 29. septembrist kuni 31. oktoobrini.
“Codex naturalise” väljapanek juhatab meid mitmiktajuliste nägemuste tsooni, mida vormib maagilise sõna metsik esteetika. See on see tsoon, kus vormi mõlemad pooled, teadvus ja mitteteadvus, oma koonud kokku panevad.
Mõnikord teadvus purskab, siis juhtub asju: süngeid, isevärki, inspireerivaid. Keegi ei tea, mis või kus on teadvus. Teadvusest on raske kõnelda, sest tõenäoliselt elame me selle sees. Vahel tundub, et teadvuse mudeliks sobib kõige paremini muster või kiri. Teadvust kisub mustrite poole. Hüva muster on teadvuse jaoks justkui peibutussööt.
Metsarahvale on teadvuse mudeliks mets, veerahvale jõed-järved, küberrahvastele mikroskeemid ja nanopilved. Usun, et teadvuse teke on tundmatul viisil seotud metsiku esteetikaga – looduslike mustritega, mis mõjuvad otse seljaajju, tekitades inimeses ebatavalisi aistinguid.
Metsas kõndijale valmistavad äratundmisrõõmu pärismaised tootemsambad – üraskite kaeverdatud puutüved. Need on Ips typograhus’e ja Hylesinus fraxini poolt loodud pühad skriptooriumid. Carl Linne ristis kuuse-kooreüraski “omaette kirjutajaks” – Ips typographus. See kiri mõjub, kuigi selle kirja lugemine eeldab spetsiifilist (naasugust) teadvuse seisundit. Niisuguse ehk tavalise seisundiga pole taolise kirja puhul midagi peale hakata. Üks on käesolev, teine väesolev kirjamärk. Üraskite järatud puu on iidne šamaanisau, ürgne mälupulk, mis on pistetud maa porti.
“Codex naturalis” on multidistsiplinaarne koostööprotsess, mis sünnib Peeter Lauritsa, Valdur Mikita, Märt-Matis Lille, Mart Andersoni, Hendrik Relve, Kaljo Voolma, Margus Oti, Taavi Miisu Varmi, Rein ja Rosita Raua, ansambli “Eeter”, Henri Laupmaa, Jaan Tootseni, Joosep Matjuse, Karlo Funki ja Tiina Määrmanni diskussioonides ja ühistes esinemistes. Kaasautorite loetelu ei ole mõistagi ammendav.
Peeter Laurits on rikastanud fotograafilisi väljendusvahendeid ning avardanud foto rolli Eesti kultuuriruumis. Lauritsa näitustegeograafia on lai, tema isiknäitused on toimunud Londonis, Berliinis, Moskvas, Skandinaavias ja Lõuna-Koreas. Tema töid on omandanud erakollektsioonid ja mitmed muuseumid maailmas.
Näitus kuulub Tallinna Fotokuu satelliitprogrammi.
Vaal galerii
6810 871
5302 8766
galerii@vaal.ee

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht