Tallinnasse kogunevad nõukogude ajaloo ja kultuuri uurijad
26. juulist 2. augustini toimub Tallinna Ülikoolis suvekursus “Teistsugune nõukogude aeg: Aftektid, piirid ja kujutelmad hilisel nõukogude perioodil” (“The Soviet Otherwise: Affects, margins, and imaginaries in the Late Soviet Era”). Selle raames kogunevad Eestisse üle 50 ajaloo, kultuuri- ja sotsiaalteaduste doktorandi enam kui kümnest Euroopa riigist ning Venemaalt, Kanadast, Ameerika Ühendriikidest ja Brasiiliast.
Kursuse peakorraldaja, ajaloolase ja humanitaarteaduste instituudi teaduri Uku Lemberi sõnutsi on kursusel kaks eesmärki. Esiteks räägitakse nõukogude ühiskonda puudutavatel “teistel” teemadel, millest on varem vaikitud, mida on peetud ebaoluliseks, piinlikuks või liiga intiimseks. Teiseks otsitakse uusi ideid ja meetodeid, uurimaks nõukogude aega “teisiti”.
Suvekoolis annab osalejatele uusi teadmisi ja oskusi nõukogude aja uurimiseks, toimuvad loengud, arutelud, seminarid ja töötoad.
Suvekursusele eelneb Kurtnas toimuv sümpoosion, kuhu kogunevad nõukogude aja uurijad ning suvekooli õppejõud Eestist ja välismaalt. Seal arutletakse selliste teemade üle nagu näiteks nõukogude kodukultuur ja koduteenijad, liiduvabariikide kultuuri rahvuslikkus ja nõukogulikkus, puhkekodude ja suvilate arhitektuur, sõjaväekunst.
Suvekursuse käigus toimub ka kolm ingliskeelset avalikku loengut, kuhu on oodatud kõik huvilised.
Professor Anne Gorsuchi (Briti Columbia ülikool, Kanada) loeng “Võõras või oma? Eesti ja Kuuba nõukogudeaegsetes kujutelmades” (“Soviet Other? Soviet Self?: Estonia and Cuba in the Soviet Imaginary”) võrdleb Eestit ja Kuubat kui “teistsuguseid” piirkondi. Loeng toimub 26. juulil kell 16.30-18.00 Tallinna Ülikoolis, ruumis M218 (Mare õppehoone).
Professor Jonathan Flatley (Wayne’i riiklik ülikool, Detroit, USA) loeng “Meie sõber Angela: Mustanahaline kommunistlik staar” (““Our Friend Angela”: The Black Communist Star”) räägib kuulsast USA naisõiguste aktivistist ja kommunistist Angela Davis’est, tema visiidist Nõukogude Liitu ja “meie sõbra” kujutamisest NSVL-s. Loeng toimub 29. juulil kell 16.30-18.00 Tallinna Ülikoolis, ruumis M218 (Mare õppehoone).
Professor Sergei Ušakin (Princetoni ülikool, USA) loeng “Tüüpilisuse grotesksus: Maskeeritud naljad nõukogude komöödias” (“The Grotesque of the Typical: Masking Jokes in Soviet Comedy”) kõneleb nõukogude stand-up komöödiast ja satiirist, peamiselt kuulsa humoristi Arkadi Raikini eluloo ja isiksuse näitel. Loeng toimub 1. augustil kell 16.30-18.00 Tallinna Ülikoolis, ruumis M218 (Mare õppehoone).
Humanitaarteadlasi ühendav suvekursus toimub Tallinna Ülikooli rahvusvahelise suvekooli Tallinn Summer School raames juba neljateistkümnendat korda. Kogu üritus toimub Kultuurteaduste doktorikooli ja Tallinna suvekooli egiidi ja toetuse all.
Suvekooli The Soviet Otherwise toetab Euroopa Liidu Regionaalarengu Fond (Tallinna Ülikooli ASTRA projekt, tegevus D41, Tartu Ülikooli ASTRA projekt PER ASPERA, Eesti Kunstiakadeemia Astra projekt Loovkärg ja Eesti Teatri-ja muusikaakadeemia Astra projekt EMTASTRA)