Täna toimub Eesti Keele Instituudi lahtiste uste päev

Täna alates kella 11.00 on Eesti Keele Instituudi (Roosikrantsi 6) uksed lahti kõigile huvilistele: EKI spetsialistid tutvustavad instituudi tegevusvaldkondi, kõnelevad Mari Tarand ja Urmas Paet, esineb ka Margus Tabor hiiukeelse jutuvestmisega. Lahtiste uste päevaga tähistatakse ühtlasi Euroopa keeltepäeva, mis on 26. septembril.
„Eesti keele hoidmiseks ja arendamiseks pole kunagi varem olnud paremat aega kui praegu,“ ütles Euroopa Parlamendi saadik Urmas Paet. „Samas ei tähenda see, et kõik oleks valmis ja rohkem pole keele hoidu ja arengusse vaja panustada. On küll vaja. Kui keel muutub laisaks, siis tekivad ohud, millega hakkama saamine on juba keerulisem.“
„Inimestele loevad lihtsad asjad, loeb see, et väärtustatakse oma – näiteks hiiu keelt ja kodukohta,“ ütles näitleja Margus Tabor. „Mind üllatas, kuidas võeti vastu minu hiiukeelsed etendused. See näitab murdekeele ja kohaidentiteedi olulisust. Kõik hiidlased tulid ahju tagant välja, needki, kes kümme aastat polnud kodust väljas käinud, jõudsid teatrisse,“ rääkis Margus Tabor.
Eesti Keele Instituudi direktori Tõnu Tenderi sõnul on lahtiste uste päeva mõte kõigile huvilistele näidata, et lisaks teadusele tegeleb Eesti Keele Instituut ka väga praktiliste ning kõigile keelehuvilistele vajalike asjadega. „Alustame päeva arutlusega eesti keelest Euroopas. Pärast seda näitame ja tutvustame kõikidele huvilistele EKI põhitegevusi: keelenõuannet, veebisõnastikke, terminibaase, kõnesünteesi arendamist, eurokeelehoolet, aga ka näiteks emotsioonidetektorit,“ lisas Tõnu Tender.
EKI maja 1. korrusel asuvas Ateena raamatupoes toimub kogu päeva jooksul EKI väljaannete soodusmüük. Saadaval on ka tasuta raamatuid.
EKI majja pääseb nii lapsevankri kui ka ratastooliga.
Lahtiste uste päeva kava:
11.00 Avamine, Eesti Keele Instituudi direktor Tõnu Tender
Arutlus „Eesti keel Euroopas“, Mari Tarand, Urmas Paet
11.30 Küsida võib kõike [keelenõuanne, sõnavõistlused], Peeter Päll, Maire Raadik, Tiina Leemets
Keelenõukogumik
12.00 Keelevara veebis [veebisõnastikud, e-keelenõu, piibli konkordants], Margit Langemets, Jelena Kallas, Kristiina Ross
Võõrsõnade leksikon veebis, Tiina Paet, Tuuli Rehemaa
12.30 Arvuti kõneleb sinuga eesti keeles [kõnesüntees], Meelis Mihkla, Liisi Piits
13.00 Eurokeelehooldest selge sõnumini, Katrin Hallik, Katre Kasemets
Selge sõnumi kogumik
13.30 Arvuti tunneb head ja halba [emotsioonidetektor], Hille Pajupuu
14.00 Eesti nimede kirev maailm [kohanimed, isikunimed], Peeter Päll, Tiina Laansalu
14.30 Kust saab termineid? [terminibaasid], Tiina Soon, Merily Plado, Mari Vaus
15.00 Murrame keelt [Eesti murded], Tiina Laansalu, Mari Kendla, Mari-Liis Kalvik
Esineb hiidlasest jutuvestja, Linnateatri näitleja Margus Tabor

Detailsem kava: http://portaal.eki.ee
Eesti Keele Instituut sai Eesti Teaduste Akadeemia asutusena alguse 1947. aastal, mil loodi Keele ja Kirjanduse Instituut. Pärast reorganiseerimist 1993. aastal kannab asutus nime Eesti Keele Instituut (koduleht: www.eki.ee). EKI põhieesmärgiks on tegeleda eesti keele uurimise ja arendamisega. Praegu töötab EKI-s 65 inimest.

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht