Tänavuse Tallinna päeva aegu tähistatakse ka 850 aasta möödumist Tallinna rajaja Valdemar II sünnist

Pildil Valdemar II. Hans Knieperi gobelään (1581–1584).

Tallinna Linnamuuseumi ajaveebis kirjutavad ajaloolased, Kiek in de Köki kindlustustemuuseumi juhataja Toomas Abiline ja giid metoodik Tõnu Pedaru Tallinna linna rajaja Valdemar II 850. sünniaastapäeva puhul Taani-Eesti ühisest ajalooperioodist. Lähemalt saab lugeda Tallinna Linnamuuseumi ajaveebist

Kui Riia linna asutajaks peetakse õigustatult piiskop Albert von Buxhoevedenit, siis Tallinna puhul kuulub see au kuningas Valdemar II-le. Esimesed siinsed mündidki lasti lüüa kuningas Valdemari käsul.
Loomulikult oli Tallinnal oma eellugu, kuid tänase euroopaliku pealinna sünniajaks võime pidada siiski aastat 1219 ning sünnipäevaks 15. juunit, taanlaste Valdemari päeva, mil võitluses Lyndanise linnuse all jäid peale Taani ristisõdijad kuningas Valdemar II juhtimisel.
1170. aastal 9. mail sündinud kuningas Valdemari I Suure poeg Valdemar elas oma aja kohta pika elu – ta suri 1241. aasta 28. märtsil 71. eluaastal. Kuningana valitses ta kokku 39 aastat. Valdemar IIst on kutsutud Võitjaks (Seijrtaani keeles) ning uhke tiitli olevat talle andnud just võit Lyndanise linnuse all 1219. aastal.

Lyndanise lahingu tähtsust taanlaste ajaloomälus peegeldab fakt, et Taani parlamendihoone, Christiansborgi lossi kuningliku vastuvõtusaali laemaal kujutab just nimelt seda lahingut. Taani tähtsaim rüütliordu, Dannebrogi ordu olevat legendi järgi loodud samuti just Lyndanise lahingu päevil.
Pikemalt Tallinna Linnamuuseumi ajaveebis

Alates 19. maist on külastajad taas oodatud vaatama Tallinna Linnamuuseumi näitusi:

Linnamuuseumis Vene 17 “Linnusest linnaks. Taanilinna sünd 800 aastat tagasi”
Kiek in de Köki kindlustustemuuseumis Komandandi tee 2 “Dannebrog ja Eesti 1219–2019”.

Kiek in de Köki kindlustustemuuseumi näitusel “Dannebrog ja Eesti 1219–2019” on eksponeeritud koopiad kuningas Frederik II-le (1534–1588, kuningas aastast 1559) kuulunud gobeläänidest, mille autoriks Hans Knieper. Suuremõõtmelistel vaipadel on kujutatud Taani valitsejaid, kes loetlevad oma valitsusperioodi tähtsündmusi. Gobeläänil, kus seisab kuningas Valdemar II, on mainitud ka Tallinna rajamist.

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht