Tartu Kunstimuuseum avab reaalsuse piire kompiva näituse

Share this...
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter

23. augustil kell 18 avab Tartu Kunstimuuseum näituse „Külm pilk“, kus tutvustatakse 1970.–80. aastatel eesti kunstis esile kerkinud hüperrealismi silmapaistvaid teoseid viimase poole sajandi jooksul. Peamiselt Eesti Kunstimuuseumi kogudel põhineval näitusel on eksponeeritud 44 teost 25 autorilt, kelle seas on esindatud Jaan Elken, Ando Keskküla, Tõnis Saadoja, Ludmilla Siim ja teised.

Mõiste „hüperrealism“ tähistab nii kunstivoolu kui ka -tehnikat. Hüperrealistliku kunstivoolu huvikeskmes oli kaasaegne elukeskkond, selle visuaalsed dominandid ja nende kujundatud maailmataju. Hüperrealism kui tehnika lähtub fotokujutisest ja imiteerib ning intensiivistab seda, saavutades n-ö reaalsest reaalsema (hüperreaalse, ülireaalse) efekti.

1970. aastatel leidis hüperrealism elavat vastukaja sotsialistliku Ida-Euroopa, sealhulgas Nõukogude Liidu kunstis. Keskkonnas, kus kunst pidi ametlike nõudmiste kohaselt olema realistlik, põhjustas uus kunstisuund omamoodi kontseptuaalse lühiühenduse. Pärast aastatepikkust võitlust maailma tõepärasest kujutamisest kõrvalehoidvate, st läänelike kunstinähtustega, seisis nõukogude kunstimaailm silmitsi maalidega, mis olid realistlikumad kui kunagi varem. Ehkki niisuguse üle piiri läinud tegelikkuseiha ideoloogiline suunitlus polnud üheselt määratletav, kohanes hüperrealism sotsialismimaades kiiresti ning kandis kõige erinevamaid vilju.

Näituse eesmärk on tuua esile 1970.–1980. aastate eesti kunstis sündinud hüperrealismi hübriidsus ja mitmekesisus. Fotolik kujutusviis oli ühest küljest stiilivõte, mis võimaldas üle mängida kunstile esitatud realisminõude, teisalt kujunes fotost dialoogipartner ja kaasaegse maailmataju vahendaja, mis põimus tollase kunsti kõige erinevamate – kontseptuaalsete, metafüüsiliste, kriitiliste, sümbolistlike, postmodernistlike – suundadega.
Väljapanek püsib avatud kuni 2. detsembrini 2018.

Kuraator Eesti Kunstimuuseumis: Anu Allas
Tartu Kunstimuuseumile kohandasid: Merli-Triin Eiskop ja Hanna-Liis Kont
Näituse kujundaja: Anna Škodenko
Graafiline kujundaja: Külli Kaats
Näituse koordinaator: Kristlyn Liier

Kunstnikud: Jaan Elken, Ülo Emmus, Ando Keskküla, Miljard Kilk, Ilmar Kruusamäe, Holger Loodus, Lemming Nagel, Jüri Palm, Illimar Paul, Urmas Ploomipuu, Heitti Polli, Kaisa Puustak, Enn Põldroos, Tiit Pääsuke, Tõnis Saadoja, Ludmilla Siim, Vladimir Taiger, Rein Tammik, Enn Tegova, Andres Tolts, Silver Vahtre ja Ignar Fjuk, Alo Valge, Irene Virve, Marje Üksine.

Täname: Eesti Kunstimuuseum, Tallinna Kunstihoone, Tartu Ülikooli kunstimuuseum, Tartu Kunstnike Liit, erakogud.
Näitust toetab Eesti Kultuurkapital.

TARTMUS
Tartu Kunstimuuseum
Raekoja plats 18
Tartu, Eesti
K, R–P 11–18
N 11–21
www.tartmus.ee
www.facebook.com/tartmus
www.instagram.com/tartmus

Share this...
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht