Tartu südalinnas valmisid eesti kunstnike seinamaalingud

Fragment Marje Üksine

Eelmisel nädalal valmisid Tartus kahe Eesti tunnustatud graafiku, Marje Üksineni ja Mare Vindi, kavandite järgi loodud seinamaalingud. Kokku on Targa Tartu ehk SmartEnCity projekti raames hetkel lõpetamisjärgus või juba valminud 11 kunstiteost, mis moodustavad omapärase 2,1 km pikkuse avaliku galerii Eesti ja välismaa kunstnike loomingust.
Vast valminud Aleksandri 3 ja Turu 3 majadele loodud seinamaalingute kuraator ja kunstikeskkonna NOAR.eu eestvedaja Andra Orni sõnul oli seinamaalingute loomine mitme liikmelisele tiimile paras väljakutse – vihm ja keerukas tehniline teostus panid proovile esialgsed plaanid, mistõttu venisid tööpäevad vahel ka kella kaheni öösel. „Majarahvas oli väga sõbralik ja mõistev mõlema maalingu tegemisel – kui alguses oldigi veidi skeptilised, siis õhtu lõpuks ulatati meile läbi akna juba ploome, et nälg väga ei näpistaks,“ naljatleb Orn kogukonna toetava vastuvõtu üle.

Fragment Mare Vint.

Aleksandri 3 hoonele loodud minimalistlike põõsaste autor, tunnustatud ja armastatud Eesti graafiku Mare Vindi looming sündis koostöös hoone projekteerijatega, mistõttu erineb tulemus märgatavalt teistest teostest. Tavapäraseks muutunud otsaseinte ja aknapalede kontrastsetes toonides värvimise asemel sai kogu hoone minimalistliku lahenduse, mis toetab kunstniku loomingut ning annab hoonele modernse ilme. Loodud pargimotiivid kujutavad kunstniku idamaade filosoofiast inspireeritud ideaali – eheda looduse ja inimkätega loodu vahelist täiuslikkust.
Kunstnik Marje Üksine kavandi järgi valminud Turu 3 seinamaaling erineb teistest nii visuaalselt kui ka perspektiivilt. Hoonel on kasutatud dekoratiivsete kujunditena ringe ja riste, mida võib vaadelda ka kui eestlastele omaseid geomeetrilisi pere- ja kaitsemärke, mis tehti koduseinale kaitseks kurja vastu.
„Selleks sügiseks valmivad 11 seinamaalingut annavad väga hea ülevaate meie kunstnike loomingust ja on väga hea viis linna avastamiseks hoopis uue nurga alt. Soovitan kõigil kunstihuvilistel Tartus seinamaalingute tuur omal käel ette võtta,“ soovitab Orn. Vaata tuuri kaarti Google Mapsis.
2016. aastal käivitatud SmartEnCity projekti tulemusena tekib Tartu kesklinna nutikas ja energiasäästlik linnaosa, kus asuvad ligi nullenergia hooneteks renoveeritud kortermajad. Lisaks saavad kõik projektis osalevad majad ka värske ja atraktiivse välimuse. Eesti ja lähiriikide kunstnike kavandatud seinamaalingud loovad ühest küljest Tartusse seninägematu avaliku linnagalerii ja teisest küljest tõstavad esile projektiga liitunud targad kortermajad.
Neljapäeva õhtul toimus Tartus esimene avalik SmartEnCity seinamaalingute tuur, mis tutvustasid majasuuruseid kunstiteoseid. Tuuril tutvustasid oma loomingut kunstnikud Andriš Vitolinš, Edgar Tedresaar ja Huupi; projekti kolm kuraatorit: tänavakunstifestivali Stencibility peakorraldaja Sirla, Põhjamaade ja Baltikumi kunstikeskkonna NOAR.eu kuraator Andra Orn ning Tartu kunstnik ja kuraator Evelin Zolotko ning SmartEnCity kunstikoordinaator Andra Somelar.

Fotode autor: Silver Siilak ja erakogu

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht