Tartu ülikool ja Tartu kõrgem kunstikool kavandavad vastutuse jagamist maalikunsti hariduse andmisel

Share this...
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter

Tartu ülikooli ja Tartu kõrgema kunstikooli plaani kohaselt jätkuks tulevikus maalikunsti esimese astme kõrgharidus Tartu kõrgemas kunstikoolis. Tartu ülikoolis on võimalus edasi õppida kunsti- ja käsitöö õpetaja ning kultuurikorralduse magistriõppes, kuid eraldi maalikunsti magistriõppega ei jätkata. Selline ümberkorraldus võimaldab paremini tagada kunstiõpingute kvaliteeti ja konkurentsivõimet nii Eestis kui ka rahvusvahelisel tasandil.
Tartu ülikool avas maalikunsti õppekava 1992. aastal, tagamaks kunstialase kõrghariduse jätkumise väljaspool Tallinna. Senini on Tartu ülikool ja Tartu kõrgem kunstikool täitnud paralleelselt Lõuna-Eesti kõrgema kunstialase hariduse säilitaja ja edendaja rolli. Praeguseks on aga Tartu kõrgemas kunstikoolis olemas rahvusvaheliselt akrediteeritud heal tasemel maali ja maalingute restaureerimise õppekava. Seetõttu arutasid ülikooli rektor Volli Kalm ja kõrgema kunstikooli rektor Vallo Nuust, et kahe õppeasutuse sarnaste õppekavade paralleelse õpetamise asemel väikeste rühmadena on otstarbekam koondada maalikunsti alane esimese astme kõrgharidus ühte kõrgkooli – Tartu kõrgemasse kunstikooli. Sellega seoses tugevneb Tartu kõrgema kunstikooli roll Lõuna-Eesti kunstihariduse keskusena, mis omakorda võimaldab tugevdada Tartu positsiooni Eesti kultuurimaastikul ja luua parema potentsiaali ka rahvusvaheliseks arenguks.
„Maalikunsti eriala konkurentsivõimet ja arengut silmas pidades on väikeste gruppidega dubleerimise asemel otstarbekam esimese astme kõrghariduse pakkumisel valdkonniti spetsialiseeruda. Ülikool saab omalt poolt panustada Tartu kõrgema kunstikooli õppekavade laiendamisse nii klassikalise maalikunsti suunal kui vajadusel ka üldainete õpetamisel. Magistri astme õpe ei oleks enam täiendavad kaks aastat maalikunsti, vaid kultuurikorralduse või kunstiõpetaja suunal,“ selgitas rektor Volli Kalm kavandatavaid muudatusi. „Õppetöö ümberkorraldamiseks vajalike tegevuste ja koostöökohtade kavandamisega asuvad kaks kõrgkooli koheselt tööle,“  lisab Kalm.
Tartu ülikooli maalikunsti eriala bakalaureuse õppekaval õpib praegu kuusteist üliõpilast ning magistrantuuris kümme. Kõik üliõpilased saavad oma õpingud ülikoolis seniste õppekavade alusel lõpule viia. Maalikunsti õpetamine vabaainena jätkub.
Tartu kõrgema kunstikooli rektor Vallo Nuust kinnitas, et Tartu kõrgem kunstikool suurendab vastuvõttu maali ja maalingute restaureerimise erialale juba järgmisel aastal. “Osad meie õppekavad on üles ehitatud nii, et üliõpilased saavad kolmandal semestril otsustada, kas valivad konserveerimise/restaureerimise või disaini suuna,” ütles Nuust. “Maali ja maalingute restaureerimise õppekaval saab seoses ümberkorraldustega nüüd olema ka kunstide suund. Kuna 2016. aastal sisseastujad teevad valiku 2017. aasta sügisel, annab see meile piisavalt aega õppekava edasiarendamiseks.” Kõrgema kunstikooli lõpetajatel on võimalus jätkata õpinguid Tartu ülikoolis erinevate humanitaaralade magistriõppes, sealhulgas kunsti ja käsitöö õpetaja, kultuurikorralduse või mõnel muul pakutaval  erialal, mis tagab laiapõhjalise üldhumanitaarse ja kultuurilise kunstihariduse. Tartu kõrgem kunstikool planeerib ka ingliskeelse magistrikava avamist.
Tartu kõrgemas kunstikoolis kunstihariduse omandamisel on üliõpilaste jaoks mitmeid eeliseid. Õpe annab selgemad väljundid tööturule – üle 80% Tartu kõrgema kunstikooli lõpetajatest töötab erialasel tööl. Õppeaeg saab olema 4 aastat, kasvab praktiliste ainete ja praktika maht, samas suureneb ka kohustuslike teoreetiliste ainete arv. Tartu kõrgema kunstikooli ja Tartu ülikooli juba aastaid toiminud koostööleppe alusel saavad tudengid tasuta osaleda teise kõrgkooli õppetöös ja teises kõrgkoolis saadud ainepunkte arvestatakse õppekava täitmise osana. Mõnes Tartu ülikooli  õppekavas on lausa eraldi valikmoodul kunstikooli ainetega. Tartu kõrgemas kunstikoolis õppima hakkavatele maalikunsti suuna valinud üliõpilastele on edaspidi kavas pakkuda välja ülikoolis õpetatavate ainete valikmooduleid.

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht