Tartus heidetakse valgust Astrid Lindgreni raamatute populaarsuse saladusele

Share this...
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter

28.–30. septembrini esmakordselt toimuval Tartu laste- ja noortekirjanduse festivalil kohtub Astrid Lindgreni  loomingu austajatega kirjandusteadlane ja Lindgreni uurija Lena Törnqvist Rootsist. 29. septembril kell 17 Eesti Kirjandusmuuseumis toimuval kirjandusõhtul vestleb raamatu „Kasutad tavalisi sõnu…Astrid Lindgreni keel“ (e.k. Sinisukk, 2016) autori Lena Törnqvistiga Jaanika Palm Eesti Lastekirjanduse Keskusest. Vestluses osaleb ka laste- ja noortekirjanik, tänavuse Tartu lastekirjanduse auhinna laureaat Reeli Reinaus.

Lena Törnqvist püüab oma raamatus vastata küsimusele: milles peitub Astrid Lindgreni (1907–2002) teoste populaarsuse saladus. Ta leiab, et armastatud lastekirjaniku loomingust lähtudes annab küsimusele kõige lühema vastuse üks Schopenhaueri tsitaat, mida Lindgren vahel kasutas oma raamatutest rääkides: „Kasutad tavalisi sõnu ja ütled ebatavalisi asju.“

Lena Törnqvist on raamatukoguhoidja ja kirjandusteadlane, kes töötanud aastakümneid Rootsi Lastekirjanduse Instituudis. Ta on uurinud Lindgreni loomingut ja pühendanud ligi kümme aastat kirjaniku arhiivi kataloogimisele Kuninglikus Raamatukogus.

End Pipi Pikksuka eakaaslaseks pidava Törnqvisti sõnul olid Lindgreni raamatud tema lapsepõlve enesestmõistetav osa, aga arhiivitöö kaudu laienes pilt märkimisväärselt, sest täiskasvanuna tekste lugedes tekib hoopis uus pilt uuel tasandil. Aastate jooksul on Lena Törnqvist kirjutanud mõned raamatud, pidanud arvukalt loenguid ja avaldanud artikleid Lindgrenist, samuti on ta jalutanud huvilistega kirjaniku radadel Stockholmis.

Raamatus „Kasutad tavalisi sõnu…Astrid Lindgreni keel“ toob autor lugejani oma tähelepanekud, mida ilmestavad tsitaadid Lindgreni teostest ja isiklikest kirjadest. Törnqvist puudutab paljusid teemasid, nagu näiteks keel, poliitika, soorollid, türannid, emalikud amatsoonid, armastus Stockholmi vastu ning aitab avada Lindgreni teoste sügavamaid kihte. Kuigi raamatu keskmes on kirjaniku looming, avaneb raamatu lehekülgedel lugejale Astrid Lindgren ka inimesena.

Vestlusele järgneb peatselt eesti keeles ilmuva kirjaniku biograafia „Astrid Lindgren. Päev nagu elu“ (autor Jens Andersen, Koolibri 2017) lühiesitlus. „Päev nagu elu“ on esimene uus põhjamaine Astrid Lindgreni biograafia pärast 40 aastat.

Kirjandusõhtule on oodatud Astrid Lindgreni loomingu austajad ja lugejad, samuti kõik need,  kes kirjaniku loomingut  lastele tutvustavad, olgu nad tänased või tulevased õpetajad, lasteaednikud või lapsevanemad.

Mõlemat raamatut on võimalik kohapeal soetada.

Share this...
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht