Telliskivi Loomelinnaku Vaba Lava muutub laupäeval soome-ugri rahvaste peopaigaks

Share this...
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter

Kogu oktoobrikuu vältel korraldatavate hõimupäevade sündmuste kulminatsiooniks on peakontsert Tallinnas Telliskivi Loomelinnaku Vabal Laval laupäeval, 20. oktoobril.
Oktoobri kolmandal laupäeval tähistatav hõimupäev on üks märgilisemaid soome-ugri rahvaste koostöö sümboleid, mis rõhutab meie keelelist ja kultuurilist järjepidevust ning samuti koostöö tähtsust riiklikul tasandil.
„Eesti Vabariigi juubeliaastal on mul eriti hea meel tõsta esile hõimuliikumise tähtsust kui meie sugulasrahvaste ühist keelelist ja kultuurilist vundamenti, meie juuri,“ ütles kultuuriminister Indrek Saar. „Ühtlasi tähistame sel aastal ka üleeuroopalist kultuuripärandiaastat, mis omakorda annab hea võimaluse väärtustada soome-ugri rahvaste kultuuri osana Euroopa rikkast ja mitmekesisest kultuuripärandist, samuti väikerahvaste kultuuri tähtsust ja väärtust maailmas laiemalt,“ lisas Saar.
Telliskivi loomelinnaku Vaba Lava uksed avatakse kell 15:00 väljapanekuga soome-ugri rahvaste käsitööst, disainist ja raamatutest, samuti saab mekkida sugulasrahvaste suupisteid.
Kell 16:00 algav peakontsert annab hea ülevaate meie sugulasrahvaste pärimusmuusikast. Seal esineb legendaarne ersa meestelaulu ansambel Toorama, neenetsi pärimuslaulikud Tatjana Lar ja Elena Ufimtseva, udmurdi pillimehed ja tantsijad ansamblist Ekton Korka, mari lauluansambel Untšo üžara soome-ugri kultuuripealinnast 2019, komi folkloorirühm Sipertas, ungari ansambel Berka. Rahvaviise ühendab kaasaegsete rütmidega vepsa etno-rockansambel Noid. Kaasa teevad ka Eestis tegutsevad soome-ugri rahvaste ansamblid ja muusikud. Eesti folklooripärandit tutvustab rahvakunstiselts Leigarid. Kontserdi lavastaja ja kunstiline juht on Anne Türnpu, kunstnik Kairi Mändla.
Õhtu lõpus, kell 19:00, on kõigil võimalus sugulasrahvaste tantsusamme õppida ja üheskoos tantsu lüüa.
Peakontserdi pileteid saab osta eelmüügist (9.- / 5.-) Piletilevis ja enne üritust kohapeal. Hõimupäeva külastamine on kõigile kooliõpilastele tasuta.
Lisaks Tallinna kontserdile tähistatakse hõimupäeva pühapäeval, 21. oktoobril Eesti Rahva Muuseumis kontserdi ja filmiprogrammiga. 25. oktoobril peetakse sealsamas rahvusvahelist konverentsi “100 aastat soome-ugri rahvaste iseolemist”, mis kuulub EV100 välisprogrammi.
Väiksemaid kontserte korraldatakse nii Tallinnas, Tartus, Viljandis kui ka mujal Eestis.
Hõimupäevade filmiprogramm Tallinnas jätkub järgmisel nädalal: siis on võimalik osa saada hõimupäevade filmiseanssidest. 22. oktoobril kel 17:00 linastub kinos Artis esimene ersakeelne mängufilm „Azor/Isand“ ning 23. oktoobril kell 18:00 näidatakse kinos SuperNova dokumentaalfilmi „Rahvus“ väikerahva identiteediküsimustest suurriigis.
Hõimupäevad on kõige olulisem soome-ugri rahvaid tutvustav ja koostööd edendav avalikkusele suunatud ürituste sari. Hõimupäevade traditsioon sai alguse 1931. aastal ning taaselustati 1988. aastal. Alates 2011. aastast on oktoobrikuu kolmandal laupäeval peetav hõimupäev Eestis riiklik tähtpäev.
Kultuuriministeeriumi, Haridus- ja Teadusministeeriumi Hõimurahvaste programmi, Kultuurkapitali, Riigikantselei, Tallinna Kultuuriväärtuste Ameti, Soome ja Rootsi suursaatkonna ning Soome ja Ungari instituutide toetusel korraldab Eestis hõimupäevi MTÜ Fenno-Ugria Asutus. Kaasatud on ka maakondlikud kultuurikorraldajad, samuti kohalikud omavalitsused, koolid, seltsid, raamatukogud ja paljud kultuuriorganisatsioonid.

Hõimupäevade kogu programmiga saab tutvuda kodulehel: https://fennougria.ee ja Fenno-Ugria Facebooki lehel.

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht