Tiina Tammetalu näitus Tallinna Jaani kirikus

Share this...
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter

TIINA TAMMETALU
DULCEDO DEI. II
Akvarellid
TALLINNA JAANI KIRIKU GALERII
Vabaduse väljak 1, Tallinn
04.08.–12.09.2017
Kunstnik Tiina Tammetalu näitusel Tallinna Jaani kirikus on eksponeeritud tema viimastel aastatel loodud akvarellmaalid. Akadeemilise kunstihariduse ja maalikooli saanud ning klassikast lähtuvale baasile rõhku paneva kunstnikuna otsib ja arendab Tammetalu kui akvarellist kaasaegse akvarelli keelt. Teosed annavad selge tunnistuse kunstniku loomingulisest kõrgvormist ja pühendumisest talle antud annete kasutamisele.
Tiina Tammetalu on olnud ja on meie Eesti kunstimaastikul üks aktiivsemaid tegev- ja näitusekunstnikke. Tema loomingu isikupära saadab julgus, mõtteerksus ja eelkõige pühendumisvõime loodud teoste ja nende esitluse mõtestamisel. Tema žanriliselt mitmekülgne looming on aastaid ilmestanud Eesti kunstimaastiku paremikku.
„Dulcedo Dei. II“ ei ole juhuslik valik teostest, vaid eelkõige läbimõeldud tervik, mis tutvustab vaatajatele autori nö helge stiili töid (seda vastandina kunstniku aeg-ajalt sügavuti arendatud karmile stiilile), mida läbiva joonene ühendab lausa füüsiline rõõm värvidest ja rütmidest ning kus oluliseks loomeallikaks on olnud sulnid loodusmotiivid, maastikud ja eelkõige suur sisemine tänutunne olemasolu ja loodu osaks olemisele eest. See seletab lahti ka näituse pealkirja valiku. Kunstnik ise annab vihje, et Dulcedo Dei kui keskaegsest müstitsismist pärinev Jumala kogemise viis on tema enda elu ülimal määral inspireerinud ja mõjutanud.
Näitus Jaani kirikus moodustab kindla kunstilise terviku, jättes juhuslikkuse vaid hoomatavaks ja andes kontamineeritud ülevaate olustikust, mis on kunstnikule täna valdavalt ainuomane ja äratuntavalt rõõmu pakkuv. Tänu ja tänutunne!
Tänutundega hinges ja südames on meie ees valik piltidest, mis väljendavad kunstniku äratuntavat rõõmu ja rahu kogemust. Olulised on kunsti- ja eluseisundid:  tänu, rõõm ja armastus. Selles kolmkõlas heliseb harmoonia.
Peidab ju tänu eneses eelkõige mõistet kristlikust arusaamast, et loodu jagab tänu Loojale. Sellele lisandub isiklik kontemplatsioon tänulikkusest kaasteeliste ja õnne eest elus, mida on kunstniku sõnul talle rohkelt antud.
Tänulikkus väljendub ehk teadmises, et kui oled millegagi rikastatud, siis tuleb kiitust ja tänu ka Temale, kes selle on andnud. Tänu on vaatamine töölt meistrile, loodult Loojale. Sedalaadi julge pilguheit annab võidu igasuguse hirmu üle – annab võidu olemise mõisteks ja vabaduseks. Ka siis, kui tundub, et meis on vähe, mida jagada ja mille pärast rõõmustada, on ülestõstetud pilguga vaade alati suurem. Tänu on kui väike tagatis, mis on meie käes, et näha eelolevat suurt võimalust.
Tiina Tammetalu ütleb ise: “Jumalikku ilu on igas päevas. Seda ära tunda on õnn. Minu tänupalve selle eest.“
Näitusel on esindatud mitmed Tammetalu teosed, mis on konkursside kaudu jõudnud professionaalsetele rahvusvahelistele näitustele Euroopas ja mujal maailmas. Teosed on loodud nii Eestis kui ka väljaspool kodumaastikku, kunstniku viibides erinevais inspireerivais maaliresidentuurides.

Share this...
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht