UDO KÜLV 100 Kondase Keskuses

Kolmapäeval, 18. oktoobril, kell 17, avatakse Viljandis Kondase Keskuses läbi aegade kõige mahukam Udo Külvi näitus, mis on pühendatud kunstniku 100. sünniaastapäevale.
Näitusel esitletakse Udo Külvi õli-, pastell-, guašš- ja akvarellmaale, graafikat, illustratsioone ja raamatukujundusi.
Udo Külv (Köhler) sündis 16. juulil 1917. aastal Tallinnas neljalapselises peres. Tema isa Johan Köhler (1876-1949), kelle vanaisa Ado Köhler oli kunstnik Johann Köleri vanem vend, sündis Viljandimaal Vastemõisa vallas Lubjassaares. Teadaolevalt on Kölerite suures suguvõsas Ado–Peet(er)–Johan ainus liin, kuhu peale Johann Köleri on sündinud kunstnikke.
1941. aastal mobiliseeriti Udo Külv Punaarmeesse ja määrati tööpataljoni. Tulles 1944. aasta sügisel Venemaalt tagasi, leidis ta Gonsiori tänava kodu hävinuna ja perekonna laiali pillutatuna. 1945. aastast sai temast Tallinna Riikliku Tarbekunsti Instituudi dekoratiiv- ja monumentaalmaali kateedri üliõpilane. Samal kursusel õppis Udo Külvi tulevane abikaasa Ella Pajurand (Külv), kellest sai hiljem pikaaegne ERKI nahkehistöökateedri juhataja. Udo Külvi lõputööna valmis 1951. aastal monumentaalmaal “Laulupidu ENSV 10. aastapäeva tähistamiseks” (3×1,10 m, hävinud).
Udo Külv oli väga tagasihoidlik inimene ja kunstnikuna väheambitsioonikas, seega valis ta leiva teenimiseks tarbegraafiku elukutse. Arvukate raamatukujunduste ja illustratsioonide seas domineerib loomade ja loodusmotiivide oskuslik kujutamine (sari “Maailma ja mõnda” ümbrised 1957-68). Vabalooming, mis koosneb peamiselt loodusmaalidest, kuid ka figuraalkompositsioonidest ja portreedest sündis suurel määral iseendale. Ta viibis palju looduses ja peaaegu alati ka visandas, seetõttu leidub tema loomingus vaateid peaaegu kõikjalt Eestist – Peipsi äärest, Saaremaalt, Läänemaalt, Pandivere kõrgustiku aladelt, Väike-Maarja, Keila-Joa, Karepa, Otepää ja Rõuge ümbrusest. Omas ajas on Udo Külv olnud üks virtuooslikumaid õlipastelli kasutajaid. Kui tema maastikud on enamjaolt natuuritruult kujutatud, siis ateljees valminud figuurid mõjuvad oma rõhutatud ekspressiivsuse ja värvikasutusega ülimalt kaasaegselt.
Udo Külv suri 10. juunil 1974. aastal ja on maetud Tallinna Metsakalmistule. Kohe pärast tema surma toimus kaks väljapaenkut 1974. aasta novembris viimases töökohas, Tallinna Televisioonimajas ning 1975. juulil Tallinna Kunstihoone Salongis.
Novembri alguses esitletakse Kondase Keskuses Udo Külvi elu ja loomingut tutvustavat kataloogi. Udo Külvi töödega saab Kondase Keskuses tutvuda kuni 3. detsembrini 2017.
Näitust on toetanud Eesti Kultuurkapital.
Mari Vallikivi

Kondase Keskus
Pikk tn. 8, Viljandi, +3724333968
Avatud K-P 10-17

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht