Unustatud Viljandi pallaslase Vergine Liiv-Hillepi näitus Kondase keskuses

Share this...
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter

Kondase keskusel on suur au kutsuda sel pühapäeval, 27. septembril kell 14.00 Vergine Liiv-Hillepi (1922–2015) mälestusnäituse avamisele.

1930ndatel Viljandis üles kasvanud Liiv-Hillep õppis aastatel 1939–1941 Tartus “Pallase” kunstikoolis – enne oma surma 2015. a. jaanuaris oli ta viimane elus olev pallaslane, kes sai õpetust enne Teist maailmasõda. Tegemist on kunstniku esimese muuseuminäitusega Eestis – 70 aasta jooksul tehtud maalide, gravüüride ja joonistuste kõrval eksponeerime veel postkaarte ning kirjutisi, mis aitavad avada ühe sooja ja sõbraliku inimese hingelaadi. Näituse avamisest võtavad osa mitmed Virgi (nagu sõbrad teda hüüdsid) tuttavad, kes jagavad kohalolijatega oma mälestusi. Sel nädalavahetusel on Kondase keskuse verandal avatud ka tuttav kohvik, kus enne ja pärast näituse avamist saab mugavalt aega veeta!

Vergine Liiv-Hillep sündis 21. jaanuaril 1922. a. Pärnus Anita Liiv-Järve kaksikõena. Ta õppis 1930ndatel aastatel Holstre koolis, aga nooruspõlve parimad aastad möödusid Viljandis. Kunstiõpinguid alustas ta 1939. a. “Pallases”, kus õnnestus õppida 1941. aastani. Sõja ajal naases ta kodulinna, lõpetades seal 1943. a. gümnaasiumi. Samal aastal abiellus ta Richard Hillepiga, kellega aasta hiljem Saksamaale põgeneti.
Hillepid sattusid põgenikelaagrisse Lõuna-Saksamaale Kemptenisse, kust 1947. a. siirduti elama Belgiasse Liège’i, kus abikaasal õnnestus mäetööstuses teenistuskoht leida. Vergine töötas lühikest aega lihttöödel marmelaadivabrikus ja mänguasjade vabrikus. 1956. a. alustas Vergine prantsuse keele õpinguid ning 1957. a sai temast Liège’i Kuningliku Kunstiakadeemia (Académie Royale des Beaux-Arts) õpilane. Õppetöö kunstiakadeemias kestis kuus aastat, kuid Hillep-Liiv sai lõpetada kolme aastaga, sest arvestati ka tema varasemaid õpinguid. 1960. a lõpetas ta kunstiakadeemia silmapaistvate tulemustega õlimaali ja joonistuse ning 1961. aastal maastikumaali ja gravüüri alal, pälvides Liège’i Linnavalitsuselt audiplomi ja hõbemedali parimale lõpetajale koos preemiareisiga Pariisi ning vastuvõtuga Pariisi Linnavalitsuses ja Pariisi Ülikoolis.
Liiv-Hillep külastas Eestit viimati 2007. aastal, olles oma kaksikõe Anita külaliseks. 85-aastasena oli ta reibas ja rõõmsameelne. 2014. a. kutsus kunstiühing “Pallas” ta oma kirjavahetajaliikmeks, mis eakat kunstnikku väga rõõmustas. Vergine Liiv-Hillep suri 4. jaanuaril 2015. a. Belgias Liège’i linna lähedal Wihogne’i hooldekodus ja maeti Tilleuri kalmistule.
Näitus jääb avatuks 29. novembrini. Viljandi munitsipaalmuuseum Kondase keskus (Pikk 8, Viljandi) on avatud kolmapäevast pühapäevani 10–17. Täname näituse idee autorit Ove Laidlat, lahket ja abivalmit Margus Meinartit, Eha Susit, Enn Lillemetsa ja kunstiühingut “Pallas” ning kunstniku ristitütart Piret Otterit.
Pressiteate koostas Gregor Taul, toetudes Enn Lillemetsa ja Ove Lainase tekstidele.

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht