Uued näitused Tartu Kunstimajas

TARTU KUNSTIMAJAS
Lilli-Krõõt Repnau, Minna Hindi ja Liisi Eelmaa ühisnäitus „Pilguheit“ /Suur saal
Saskia Järve „Mälu kaob“ / Väike saal
Laurentsius „M&M“ / Monumentaalgalerii

Näitused jäävad avatuks 30. aprillini.

Lilli-Krõõt Repnau, Minna Hindi ja Liisi Eelmaa ühisnäitus „Pilguheit / Glimpse“
Tartu Kunstimaja suures saalis
Lilli-Krõõt Repnau, Minna Hindi ja Liisi Eelmaa ühisnäitus „Pilguheit“ vaatab tagasi, mõtestades kunstnike jaoks olulisi hetki, pöördepunkte, seisundeid.
Lilli-Krõõt Repnau väärtustab läbi Retrospektiivi iseenda loomingut. Aastatest 2005-2015 on valitud kümme isiknäitust ja igaühest neist on taasesitatud graafiliste lehtede seeriana üks töö. Repnau sõnul oodatakse kunstnikult tänapäeval pidevalt uute ideede genereerimist, kuid tagasivaateks puudub aeg ja võimalus.
Lilli-Krõõt Repnau (snd 1982) lõpetas 2005 aastal graafika eriala Eesti Kunstiakadeemias ja kaitses 2015. aastal samas MA animatsiooni erialal. On osalenud mitmetel grupinäitustel nii graafika, animatsiooni kui koomiksikunstnikuna. Lilli-Krõõt Repnaul on varem Tartus olnud kaks isiknäitust Y-galeriis: 2007.  ja 2012. aastal. 2015. aasta lõpus kureeris Repnau Y-galeriis 2015. aastal Eesti Kunstiakadeemias animatsiooni erialal magistrantuuri lõpetanute näituse „WIP“ kus osales ka ise.
Minna Hint tõusis Eesti kunstiväljal esile n-ö kunstnikudokumentaalide kõrghetkel vahetul isiklikul osalusel sündinud kriitiliste olupiltidega. Hint on kaamerale truuks jäänud ning aja jooksul on sellest kujunenud kunstniku mälu pärisosa.
Minna Hint (snd 1981) kaitses 2003. aastal Eesti Kunstiakadeemias bakalaureuse maalikunsti erialal ning lõpetas 2006 interdistsiplinaarsete kunstide magistrantuuri. Hindi legendaarset filmi „3 pilti ajast ja elust“, mis kuulub Tartu Kunstimuuseumi kogusse, võis hiljuti näha muuseumi näitusel „Noorus kui elustiil“. Tartu Kunstimuuseumi 75. sünnipäeva tähistavale näitusele „tartmus 75“ teostas hint sarja „Kingitused Tartu Kunstmuuseumile“, millest enimtähelepanu pälvis mahlapress-performance.
Omanäoliste videojutustustega tuntuks saanud Liisi Eelmaa esineb näitusel sarja valguskastides eksponeeritud fotodega, mis kujutavad igapäevaelust pärit õnnelike stseenide taaslavastusi. Poolunenäoliseid mälestused sulanduvad ühte hapra intiimse käesoleva reaalsusega. Nendest mineviku ja oleviku vahel segipaisatud kihistustest tekib uus ebatavaline kolmas ruum – tunne, mis valdab meid enne silmade avamist, kui sa veel ei tea, kus oled.
Liisi Eelmaa (snd 1982) lõpetas Eesti Kunstiakadeemia 2005. aastal stsenograafina. On loonud kujundusi mitmetele filmidele ja lavastustele sh ka Vanemuises ja Sadamateatris, pälvides 2009. ja 2012. aastal Eesti teatri aastaauhinna parima lavakujunduse eest. Alates 2005. aastast on Eelmaa interdistsiplinaarsete kunstide magistriõppes Eesti Kunstiakadeemias. Liisi Eelmaa töid näidati Tartus viimati 2007. aastal Y-galeriis.

Saskia Järve isiknäitus „Mälu kaob / Memory Fades“
Tartu Kunstimaja väikeses saalis
Ka oma varasemates maaliseeriates iseenese patsiendi rolli asetamist praktiseerinud  Saskia Järve võtab  seekord näitusel „Mälu kaob / Memory Fades“ vaatluse alla mälestuste moondumise mälus. Eksponeeritav maaliseeria ja seda saatev heliinstallatsioon loovad teatavat laadi isikliku „mäluruumi“, kus osad mälestused moonduvad millekski muuks või kaovad ning teised tungivad tugevamalt esile. Vastupidiselt üldlevinud arusaamale,  mille kohaselt  kõik toimunud sündmused aja jooksul mälus moonduma kalduvad, on teadlased leidnud tõendust asjaolule, et emotsionaalsed mälestused on püsivamad ning negatiivsed emotsioonid suurendavad mälu täpsust.
Maalidel on kujutatud n-ö neutraalseid mälestusi ning neile vastanduvaid sündmuseid, mis on seotud negatiivsete emotsioonidega, näiteks hirmuga.
Näituse helikujunduse teostas Villem Jahu.
Saskia Järve (snd 1979) on lõpetanud Eesti Kunstiakadeemia bakalaureuseõppe maalikunsti erialal 2007. aastal ja magistriõppe samas 2009. aastal. Käesolev on tema viies isiknäitus. Tartu Kunstimajas on Järve töid varem olnud võimalik näha 2013. aastal isiknäitusel „Süütuid mälestusi ei ole“.
Kunstnik soovib tänada: Villem Jahu, Villu Villmann, Len Murusalu, Tauno Novek, Paul Järve.

Laurentsiuse isiknäitus „M&M“
Tartu Kunstimaja monumentaalgaleriis
Laurentsius (snd 1969) on Eesti postmodernistliku maali klassik, kelle autorikäekirjaks on akadeemilise maalitehnika ja –traditsiooni kombineerimine popkunstile omase kitšiga.
Monumentaalgaleriis eksponeerimisele tulevad neli maali on pühendatud suurmeestele: Morrise tapeedi foonil tehakse kummardus Moore skulptuuridele ja Mapplethorpe’i kalladele. Seda kõike Laurentsiusele omase tehnilise, vormilise ja materiaalse raskepärasusega.

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht