Uus näitus Rahvusarhiivi galeriis ” … seni, kuni pole loodud materiaalsete hüvede küllust … Pilte ja noppeid tarbimisest pool sajandit tagasi”

Share this...
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter

Olete oodatud näituse “… seni, kuni pole loodud materiaalsete hüvede küllust … Pilte ja noppeid tarbimisest pool sajandit tagasi” avamisele Rahvusarhiivi galeriis (Maneeži 2, Tallinn) 10. veebruaril kl 14.00
Viiskümmend aastat tagasi ilmusid meie tarbimismaastikule esimesed iseteenindusega kauplused ja müügiautomaadid, kust võis kopikate eest saada klaasi gaseeritud vett, leivapätsi, pliiatsi. Linnas avati esimesed piimasaalid ja viineribaarid ning sovhoosikeskustesse ehitati uusi sööklaid. Laenutuspunktidest võis laenutada õmblusmasina, seda küll üksnes kohapeal kasutamiseks. Maainimene võis saada soengu pähe või kingad parandatud teenindusautobussis. Hoogu hakkas koguma toodete ja teenuste reklaam. Tarbijaid kutsuti kaupade näitustele ja näitusmüükidele, kooli- ja näärilaatadele, moedemonstratsioonidele.
1960. aastail sõnastati kommunismi ülesehitamise loosungeid, milles terendas jõudmine materiaalsete hüvede küllusesse. Inimeste elujärg tõepoolest paraneski. Samas nõukoguliku käsu- ja plaanimajanduse kaasnähtused, nagu pidev puudus paljudest kaupadest ning sellega kaasnev sahkerdamine ei kadunud kusagile. Propagandatrükistes kirjutati põhjendusi selle kohta, kuidas kommunistliku inimese jaoks töötatakse välja ratsionaalsed tarbimisnormid ning individuaalne tarbimine asendub tulevikus suurel määral kollektiivse tarbimisega. Näitusel esitatud fotodel ja dokumentides kajastub värvikalt ja mitmekülgselt, mis toimus kaubanduses, toitlustamises ja teenindamises nendel “kuumadel kuuekümnendatel”.
Näituse koostasid Külli Niidassoo ja Kristel Tammik, kujundas Einike Leppik.
Näitus jääb avatuks Rahvusarhiivi galeriis (Maneeži 2) 13.02.- 25.08.2017.

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht