Vano Allsalu näituse “Üks teine kord” ja suvehooaja avamine Evald Okase muuseumis

Share this...
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter

plakat_vano_allsalu_EOM_2016_FEVALD OKASE MUUSEUM ALUSTAB SUVEHOOAEGA MITME NÄITUSE AVAMISEGA
Laupäeval, 28. mail kell 16.00 avatakse Haapsalus Evald Okase Muuseumi suvehooaeg. Muuseumi kunstisuvele pannakse algus kolme väljapaneku avamisega. Alguse saavad kaks Evald Okase loomingut tutvustavat ekspositsiooni ning Vano Allsalu maalinäitus „Üks teine kord / One Other Time“.

Muuseumi teise korruse näitusesaalides avatakse väljapanek, mis annab läbilõike Evald Okase enam kui 70 aastat hõlmavast loomingust selle laadide ja žanride mitmekesisuses. Eksponeeritud on kunstniku joonistused, graafika, maalid ja objektid. Näitust saab külastada kuni augusti lõpuni. Pööningusaalis avatakse näitus, mis tutuvustab Evald Okase tegevust illustraatorina üldse. Okase loomingus on maalide kõrval tuntud ka tema talendikad joonistused, graafika ning raamatute illustratsioonid. Pööningusaali väljapanekul on esitatud on peamiselt kunstniku joonistused ja akvarellid erinevatest aegadest, mis võluvad oma vahetuse ja artistlikkusega ning kujundliku nägemisega pisimaski visandis.

Muuseumi galeriis avatav Vano Allsalu näitus “Üks teine kord / One Other Time” esitab läbilõike kunstniku viimase kümnendi maaliloomingust. Vano Allsalu: Ehk olulisemgi kui tegemine, on maalimise juures peatumine, lõpetamine. See on otsustav hetk. Ent pilt küpseb edasi – kunstniku südames, vaataja silmis. Üks teine kord, kui uuesti vaatad, on see juba muutunud. […] Vahel on ka hea jätta üldse maal tegemata. Teha seda siis, kui tõesti enam teisiti ei saa, ei oska.

Näitus toob lisaks tahte- ja ajategurile esile ka küsimusi kunstniku käekirjast ja kujundikeelest kui teatavast struktuurist, mis oma muutlikkuses võib osutuda iseendagi vastandiks – süsteemseks stiihiaks, kaootiliseks mustriks, (enese)irooniliseks (enese)imetluseks. Visuaalsete elementide kogumiks, mida korrastab neile endile omane “parvede tarkus” – jättes loojale vaid käteplaksutaja ja kõva häälega karjuja rolli, kes üritab peletada rästaid marjapõõsast.

Maali aja kulgemist võib seejuures käsitleda nii selle loomise protsessi sisemise dünaamika, kestuse ja kiiruse tasandil kui vaataja poolt pildi vaatlemisel läbitava teekonnana. Aja-küsimust laiendab õli kui aeglaselt ja akrüüli kui kiirelt kuivava värvi dialoog, visuaalse kujundi iseloomu ning kunstniku käekirja “kiiruse” omavaheline suhe. Nähtava pildistruktuuri aluseks olev mõttekude. Tähenduse tekkimine abstraktse ja kujutava piirimail. Kord ja kaos. Värvikordade ladestumine üksteisele.

Johannes Saar (KUNST.EE 2016/1): Tegelikult huvitab Allsalu ikkagi värv ning selle kumulatiivne kuhjumine lõuendeil, pintsli raevukas rühkimine üle pildivälja ning sellest maha jäänud tantsusammude muster – lapidaarne ja jõuline pritsmerida, mis võimaldab vaatajal kriminalistina kuriteopaigal teha ballistilisi arvutusi asjaoludest, mis põhjustasid värvide korratu paiskumise lõuendile.

Vano Allsalu (s 1967) on lõpetanud Eesti Kunstiakadeemia maali erialal 1991. Eesti Kunstnike Liidu liige (1992), Eesti Maalikunstnike Liidu juhatuse liige (2012). Maali dotsent Eesti Kunstiakadeemias (2011), Eesti Kunstnike Liidu president (2013).

Ekspositsioon Evald Okase loomingust: joonistused, graafika, maal, objektid muuseumi II korruse näitusesaalides on avatud 31. augustini, näitus Evald Okase visanditest ja illustratsioonidest pööningusaalis 25. juunini. Vano Allsalu maalinäitus „Üks teine kord / One Other Time“ on avatud 26. juunini 2016.

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht