Vestlusring Eve Kase näitusel “Nahk mäletab kõike”
Neljapäeval, 1. detsembril kell 16.00 toimub Vabaduse galeriis (Vabaduse väljak 6) näitusetuur ja kell 16.30 algab vestlusring koos Katri-Evelin Kalause ja Tiina Tambaumiga. Katri-Evelin Kalaus on kliiniline psühholoog ja psühhoterapeut. Ta töötab psühhiaatria ja psühhoteraapia keskuses Sensus. Tiina Tambaum on Tallinna Ülikooli teadur ja haridusgerontoloogia õppejõud. Vestlust juhib galerist ja kunstiteadlane Reet Varblane.
Eve Kase näitus „Nahk mäletab kõike“ on hoolimisest ja hoidmisest ning vastutusest iseenda, oma lähedaste ja ühiskonna ees. Kunstnik võtnud vaatluse alla naised, neid ühendavad võrgustikud ja elujõu. See on väga isiklik väljapanek, sest esitatu on valminud kunstniku läbielamiste, kogemuste, kokkupuutumiste, rõõmude-murede põhjal. Kuid seal tõstatud küsimused ei puuduta ainult teda või ka teisi ägedaid naisi – neid, kes teda on inspireerinud ja keda ta on näitusesse kaasanud –, vaid praegust, kriisidest kurnatud ühiskonda laiemalt.
Tegemist on ruumiinstallatsiooniga, mis on valminud Vabaduse galeriiruumi tarvis. Installatsiooni kesksed kujundid – rullraamatutena esitatud kudumid kui niidistik, esivanemaid meenutav taevakaart, kompassina pöörlevad seitlid – toetavad üldteada ideed, et ühenduses peitub jõud, mida aga individualistlikus edule üles ehitatud sootsiumis unustama kiputakse ning seetõttu on vaja ikka ja uuesti üle korrata.
„Nahk mäletab kõike“ on mõtteline järg Eve Kase 1998. aastal Tallinna Linnagaleriis toimunud isikunäitusele „29 ½“. Ühe seose või vihje annavad kakskümmend üheksa ja pool joonistust, teise pesa, kuhu on kogutud kaseoksad, mida kunstniku maja kohal kõrguvad kased on aastaringi jooksul langetanud. See osutab looduse võrgustikule, kuhu sulandumine on kunstnikule järjest tähtsamaks saanud.
Väljapaneku kujundaja on Delija Thakur, graafiline disainer Anna Kaarma, teostaja Valge Kuup, elektroonilised lahendused teinud Anna Jõgi ja heli komponeerinud Sebastian Saaremäe.
Eve Kask lõpetas 1984. aastal EKA (siis ERKI) graafikaosakonna raamatukujundajana. 1980ndate keskpaigas hakkas ta näitustel esinema, kõigepealt graafikaga, õige pea lisandusid teised meediumid nagu kunstnikuraamat, fotograafia, video- ja installatsioon. Praeguseks on Kasel olnud rohkem kui 30 isikunäitust Eestis ja välismaal, ta on kureerinud mitmeid väljapanekuid väljaspool Eestit, kuid kõige rohkem on teda huvitanud Eesti ja eelkõige oma kodukoht Käsmu. Eve Kask on andnud välja viis autoriraamatut. Aastatel 1998-2014 oli Kask Tallinna graafikatriennaali president. Praegu töötab ta kunstiakadeemia graafikaosakonna õppejõuna ja on ajakirja Vikerkaar kunstitoimetaja.
Palju tänu Digitrükk Oüle, Eesti Kunstiakadeemiale, EKKM-le, Eve Kaaretile, Marika Miklile, Maris ja Tiit Pruulile, Johanna Rannule, Mats Johan Soosaarele ning kõikidele naistele, kes osalesid projektis.
Galeriid toetavad Kultuuriministeerium, Eesti Kultuurkapital, Liviko AS.